Pojem folikulitida vychází ze slov folikul (vlasový váček) a koncovky –itida (zánět). Jde tedy o infekční zánět vlasového váčku, který může vzniknout všude tam, kde z kůže rostou vlasy či chlupy. A to je mimo plosky nohou a dlaně prakticky všude. Folikulitidu můžeme zařadit mezi méně závažné hnisavé kožní infekce.
Příčiny: Příčinou vzniku infekce je bakteriální zánět, který je obvykle způsoben bakteriemi ze skupiny stafylokoků. Bakterie se v oblasti vlasového váčku mohou pomnožit po jeho poranění (např. odření, říznutí při holení, bodnutí hmyzu).
Projevy: V oblasti postiženého vlasového váčku dochází k zarudnutí a může se vytvořit drobný hrbol až vřídek, který může hnisat a bolet. Kožní kryt v okolí je pak někdy postižen větším množstvím drobných boláčků. Folikulitida se může vyhojit bez vzniku jizvy, ale na druhou stranu se může zhoršit do podoby furunklu.
Diagnostika: Diagnózu většinou určí kožní lékař již na základě vyšetření postiženého místa pohledem.
Léčba: Terapie spadá do kompetence kožního lékaře. Nutné je dbát na hygienu, mohou se podávat místní přípravky s dezinfekčním a hojivým efektem, poměrně účinné jsou i antibiotické masti. Rozsáhlé folikulitidy a jejich komplikace si někdy vyžádají podávání antibiotik v tabletové formě.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org