Furunkl patří mezi choroby známé jako hnisavé kožní infekce. Jde o komplikaci folikulitidy, což je infekční zánět vlasového váčku. Česky je furunkl označován jako tzv. nežit.
Příčiny: Furunkl obvykle způsobují bakterie ze skupiny stafylokoků. Napadena může být kůže kdekoliv na těle, kde jsou vlasové váčky. Rozvoj furunklu a jejich vícečetný výskyt je běžnější u lidí se sníženou imunitou.
Projevy: Postižené místo je zarudlé, oteklé a bolestivé. Boláček dosahuje různých velikostí, někdy může mít velikost ping-pongového míčku. Může se naplnit hnisem, který se někdy samovolně vyprázdní. Hojení probíhá za vzniku jizvy. Snaha vymačkávat hnis z furunklu může být někdy nebezpečná, protože bakterie se mohou při zmáčknutí dostat do okolí, vytvořit absces, napadnout okolní tkáně (např. furunkl na hlavě může způsobit trombózu kavernózního splavu nebo hnisavý zánět mozkových blan) a-nebo vyvolat otravu krve. Někdy více furunklů splyne do většího útvaru, který nazýváme karbunkl.
Diagnostika: Diagnózu stanovuje kožní lékař, většinou stačí zjistit obtíže nemocného a vidět ložisko na vlastní oči. Někdy furunkl odhalí infekcionista nebo chirurg, když k němu nemocný přichází jako k prvnímu. V případě projevů sepse a nálezu furunklu (nebo furunklů) je vhodným vyšetřením odběr hemokultur, abychom prokázali bakterie v krvi a zjistili jejich citlivost na antibiotika.
Léčba: Malé furunkly se někdy vyhojí samy, musí se však hygienicky ošetřovat, lokálně se dají aplikovat antibiotické masti a jiné přípravky. Velké furunkly se někdy musí v místním znecitlivění naříznout a vypustit hnis. Těžší průběh nemoci a komplikace si někdy vyžádají hospitalizaci s podáváním antibiotik nitrožilně.