Gastrinom je nádor, který vychází z buněk schopných tvořit hormon známý jako gastrin. Tyto buňky se u zdravého člověka nachází na řadě míst trávicí soustavy včetně žaludku, dvanáctníku a slinivky břišní. Gastrin má řadu účinků, nejdůležitější je jeho efekt na tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku.

 

Příčiny: V řadě případů není jasná příčina vzniku gastrinomu, jde zřejmě o kombinaci určitého genetického předpokladu a vlivů zevního prostředí. V některých případech je nicméně vznik gastrinomu součástí tzv. MEN syndromu, což je geneticky vrozené onemocnění s vyšším výskytem určitých jinak relativně vzácných nádorových onemocnění.

 

Projevy: Gastrinom se nejčastěji vyskytuje v anatomické oblasti dvanáctníku a slinivky břišní, může se však vzácně objevit i v jiných tkáních a orgánech. Svým růstem většinou nezpůsobuje příznaky, ty jsou vyvolány zvýšenou produkcí gastrinu a označujeme je jako Zollinger-Ellisonův syndrom (častý výskyt žaludečních a dvanáctníkových vředů a silné průjmy). Některé formy gastrinomu jsou zhoubné a mohou po čase začít vytvářet metastázy, což zhoršuje prognózu nemocného.

 

Diagnostika: V krvi může být nalezena zvýšená hladina gastrinu a při nejasném výsledku může být uvolnění velkého množství gastrinu nádorovými buňkami do krve zajištěno podáním látky známé jako sekretin (sekretinový test). Samotná nádorová tkáň může být nalezena pomocí zobrazovacích metod jako je endosonografie nebo scintigrafie (octreotidový test).

 

Léčba: Zvýšená kyselost žaludku vyžaduje terapii léky proti překyselení, obzvláště velkými dávkami blokátorů protonové pumpy. K vyléčení může dojít pouze při odstranění nádorové tkáně z těla, k čemuž je nutný chirurgický zákrok různého rozsahu.

 

Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.cancerresearchuk.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů