Gastroschíza označuje vrozenou vývojovou poruchu uzávěru přední stěny břišní. Stav je závažný a je nutné jej chirurgicky řešit.

 

Příčiny: Přesná příčina není jasná, gastroschíza vzniká již u plodu vyvíjejícího se v děloze. Příčinou je zřejmě chvilkové nedostatečné okysličení tkání, z nichž se břišní stěna vytváří. Některé zdroje tvrdí, že riziko je vyšší u dětí žen, které v těhotenství pijí alkohol, kouří, nebo ve vyšších dávkách užívají nesteroidní protizánětlivé léky. Vzhledem k tomu, že v některých případech má gastroschíza rodinný výskyt, nelze na jejím vzniku vyloučit ani podíl genetiky.

 

Projevy: V břišní stěně, typicky vpravo od pupku, vzniká při gastroschíze otvor, který má obvykle průměr několik centimetrů, a kterým orgány dutiny břišní (typicky střeva) vyhřezávají ven z břicha. Závažnou komplikací je uskřinutí střeva v otvoru gastrochízy, což může způsobit vznik střevní neprůchodnosti a následně i odumření postiženého úseku střeva.

Pozn: Existuje i podobný stav nazývaný omfalokéla. V tomto případě je otvor v břišní stěně vždy v místě pupku a navíc se omfalokéla velmi často sdružuje s dalšími vývojovými vadami.

 

Diagnostika: Gastroschízu plodu je možné diagnostikovat při vyšetření těhotné ženy ultrazvukem. Kromě toho bylo zjištěno, že v krevním séru ženy je zvýšená koncentrace sloučeniny alfa-fetoprotein (AFP).

 

Léčba: Po porodu dítěte je nutné vyhřezlé orgány opatrně prohlédnout, aby bylo vyloučeno uskřinutí střeva v otvoru a následně sterilně zakrýt. Základem léčby je chirurgický zákrok, který má za cíl vrátit vyhřezlé orgány zpět do dutiny břišní a následně provést rekonstrukci břišní stěny s cílem zajistit její kontinuitu s co nejlepším kosmetickým efektem.

 

Zdroje
https://rarediseases.org
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů