HELLP syndrom je velmi závažný stav, který se může objevit jako komplikace těhotenství a obvykle vyžaduje jeho neodkladné ukončení. V opačném případě znamená vysoké riziko úmrtí pro matku i dítě. Syndrom je naštěstí relativně vzácný a popisuje se u necelého 1% porodů. HELLP syndrom je vlastně zkratkou více pojmů, které ho definují - Hemolysis, Elevated Liver Enzymes, Low Platelets. Do češtiny lze přeložit jako hemolýza (rozpad červených krvinek), zvýšení jaterních testů a snížený počet krevních destiček.
Příčiny a projevy: Příčina vzniku syndromu není zcela jasná, často vzniká na podkladě preeklampsie. Syndrom se většinou rozvine během těhotenství, ovšem nelze vyloučit jeho vznik ani v časném období po porodu. U postižených žen dochází k aktivaci koagulační kaskády, což je systém speciálních bílkovin zodpovědných za srážení krve a vzniku stavu podobnému tzv. diseminované intravaskulární koagulopatii (DIC). V malých krevních cévách vznikají krevní sraženiny, které poškozují červené krvinky a způsobují jejich rozpad. Souběžně s tím dochází k vychytávání krevních destiček v malých sraženinách a k poklesu jejich počtu. Vyčerpání krevních destiček a srážecích faktorů může zvýšit riziko nežádoucího krvácení. Proces je nejsilnější v játrech, což vede k poškození jaterních buněk (růst jaterních testů), ale postihuje i ostatní orgány, které mohou selhat. Neléčený HELLP syndrom vede k orgánovému selhání a ke smrti.
HELLP syndrom může být zprvu poměrně nenápadný a projevuje se pouze nespecifickými bolestmi břicha, nevolností a zvracením, což může být v těhotenství snadno podceněno. Pozvolna se mohou objevit další příznaky, jako jsou bolesti hlavy, otoky a zvýšení krevního tlaku. Selhávání orgánů se může projevit akutním selháním ledvin, rozvojem plicního edému a šokového stavu.
Diagnostika: Při podezření na HELLP syndrom by měla být žena neodkladně vyšetřena gynekologem, kromě anamnézy a fyzikálního vyšetření jsou pro diagnózu nezbytné krevní náběry včetně vyšetření krevního obrazu.
Léčba: Jedinou možností, které zachrání život matky, je okamžité ukončení těhotenství bez ohledu na jeho délku. Je-li plod životaschopný, umístí se do inkubátoru, který mu umožní přežit kritické období. Rozvine-li se syndromu až po porodu, je jediná metoda léčby konzervativní s maximální snahou udržet stabilní vnitřní prostředí (hydratace infúzemi, mražená plazma, antihypertenziva, apod.). Terapie příznaků často zahrnuje podávání protizánětlivých léků jako jsou kortikoidy, ovšem jejich efekt se zdá být spíše sporný.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.preeclampsia.org