Hepatoprotektiva jsou často předepisovanými a doporučovanými léky, jejichž odborný název můžeme přeložit jako „léky na ochranu jater“ neboli "léky na játra". Jedná se o širokou skupinu sloučenin, u kterých se předpokládá ochranný a regenerační vliv na jaterní buňky.

 

Využití: Hepatoprotektiva jsou nasazována pacientům s nejrůznějšími chorobami jater. Patří sem například poškození jater při chronickém alkoholizmu, postižení jater u infekční mononukleózy a virových hepatitid, cirhózu jaterní bez ohledu na vyvolávající příčiny a z akutnějších stavů i předávkování léky toxickými pro játra (typicky sloučenina paracetamol obsažená v lécích, jako je Paralen, Paramax, Panadol aj.). Nutno poznamenat, že hepatoprotektiva se většinou podávají i pacientům se zvýšenými jaterními testy bez ohledu na to, zda se zjistí jejich příčina.

 

Účinné látky: Existuje několik účinných látek, z nichž se vyrábí příslušné léky, uvedu zde ty nejpoužívanější:

Silymarin – Jedná se o výtažek s rostliny známé jako ostropestřec. Silymarin působí proti oxidačnímu stresu a zlepšuje obranyschopnost jaterních buněk proti různým toxickým látkám. Vyskytuje se například v lécích Flavobion, Simepar a Silymarin AL.

Esenciální fosfolipidy – Jde o směs nenasycených mastných kyselin. Předpokládá se jejich vliv na membrány jaterních buněk, zrychlení jejich regenerace a zlepšení odolnosti proti škodlivým vlivům. Do této skupiny patří preparát Essentiale Forte N.

Kyselina ursodeoxycholová – Tato sloučenina chrání buněčné membrány před účinkem žlučových kyselin a zlepšuje odtok žluči. Podává se např. u primární biliární cirhózy, primární sklerozující cholangitidy, u dalších stavů spojených s poruchou odtoku žluči a u duodenogastrického refluxu. Patří sem např. léky Ursofalk a Ursosan.

S-adenosylmethionin – Tato sloučenina je důležitá pro enzymatické pochody a její doplnění má pozitivní vliv na metabolizmus jater a odstraňování škodlivin. Je obsažena v léku Transmetil.

 

Nevýhody: Hepatoprotektiva nemívají výrazné vedlejší účinky, někdy způsobují nepříliš závažné trávicí obtíže. Na druhou stranu se jedná o relativně kontroverzní preparáty – v některých státech jsou velmi oblíbené, jinde se poukazuje na jejich nepříliš přesvědčivé účinky (s výjimkou ursodeoxycholové kyseliny). Rozhodně je nutné si uvědomit, že léčba jaterních nemocí musí kromě hepatoprotektiv vždy zahrnovat správná režimová opatření, tj. zákaz alkoholu a správnou výživu.


Zdroje
https://en.wikipedia.org
https://www.sciencedirect.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů