Herpangína je relativně běžné infekční onemocnění, které postihuje především děti, a jehož hlavní projevy najdeme v dutině ústní.
Příčiny: Onemocnění je vyvoláno některými skupinami enterovirů, z nichž nejčastěji se jedná o coxsackie viry. Viry způsobující herpangínu se přenáší buď fekálně-orálně (tj. jde o nemoc „špinavých rukou“), nebo kapénkovou infekcí a s oblibou postihují děti, případně dospívající. Onemocnět může samozřejmě každý člověk, ale většina případů jsou děti do 5 let věku. Typická doba výskytu jsou letní měsíce.
Projevy: Herpangína se projevuje především v zadní části dutiny ústní, kde se objevuje zarudnutí sliznice se vznikem drobných vřídků. Otok tkáně v zadní části úst může způsobit obtíže s polykáním. Na krku dochází k bolestivému zvětšení lymfatických uzlin. Z celkových projevů bývá přítomna únava, bolesti hlavy a zvýšená teplota.
Diagnostika: Diagnóza je většinou postavena na základě klinických příznaků s nálezem v dutině ústní. Dodejme, že příznaky choroby jsou podobné jinému virovému onemocnění známému jako herpetická gingivostomatitida. To je ovšem vyvoláno herpesviry a nález není omezen na zadní část dutiny ústní.
Terapie: Onemocnění není možné rychle vyléčit a je nutné počkat, až samo odezní. Z toho důvodu je terapie symptomatická. Důležitý je dostatečný přísun vlažných tekutin, případně léčba bolesti a podávání léků proti horečce. Příznaky většinou vymizí do jednoho týdne.