Herpetická gingivostomatitida je infekční onemocnění, které postihuje dutinu ústní včetně dásní. Jde o poměrně častou a nepříjemnou chorobu, která naštěstí poměrně rychle odeznívá a nezanechává významné následky.

 

Příčiny: Příčinou herpetické gingivostomatitidy je virus herpes simplex ze skupiny herpesvirů, který je mimo jiné zodpovědný za vznik oparu na rtu. V tomto případě ovšem virus napadá sliznici dutiny ústní a může se jednat o důsledek prvního kontaktu s tímto virem. Nejčastěji postiženou skupinou jsou děti.

 

Projevy: Na sliznici dutiny ústní včetně patra a dásní se u herpetické gingivostomatitidy vytvoří drobné puchýřky, které palčivě pobolívají a následně se mohou přeměňovat v bělavé až žluté vřídky se zarudlými okraji. Sliznice může být značně bolestivá při pokusu o žvýkání tužší potravy, nebo při kontaktu s horkými nebo ledovými nápoji. Kromě nálezu v dutině ústní se objevují i celkové známky infekčního stavu, jako jsou únava, bolesti hlavy a zvýšená teplota.

Pozn.: Existuje podobné onemocnění známé jako herpangína. To je však způsobeno enteroviry a slizniční postižení je omezeno na zadní část dutiny ústní.

 

Diagnostika: Diagnózu herpetické gingivostomatitidy většinou stanovuje dětský lékař na základě klinických příznaků a nálezu v dutině ústní.

 

Terapie: Onemocnění je způsobeno virem a není nebezpečné, proto se ve většině případů nijak drasticky neléčí. Obvykle postačí klid na lůžku, dostatek vlažných tekutin, měkčí potrava a případně podávání léků na bolest a léků proti horečce.


Zdroje
https://www.dentalcare.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů