Nález malého množství hlenu ve stolici nemusí být nijak nenormální, určité množství hlenovitých látek se ve střevě tvoří i za normálních okolností. Varovný je nález většího množství hlenu ve stolici, obzvláště doprovází-li průjem, bolesti břicha, nebo krev ve stolici.

 

Příčiny:

1. Dráždivý tračník – Toto funkční onemocnění střeva má mnoho projevů. Mohou být přítomné křeče břicha, průjmy a plynatost, střevní sliznice může produkovat více hlenu. Neměly by se nicméně vyskytovat žádné další varovné příznaky, jako je krev ve stolici, váhový úbytek, horečky apod.

 

2. Hemoroidy – Vnitřní hemoroidy mohou krvácet, jejich drážděná tkáň navíc vytváří větší množství hlenu. Hlen ve stolici je proto pro hemoroidy poměrně typický symptom.

 

3. Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida – Tato zánětlivá onemocnění střev způsobují podráždění sliznice, často se objevuje hlen a krev ve stolici, bolesti břicha, váhový úbytek a mnoho komplikací. Choroby jsou nevyléčitelné, s moderními léky se „jen“ snažíme udržet je v klidu a bezpříznakovém stavu. Ne vždy je to ale možné. Více si přečtěte v příslušných textech.

 

4. Infekční onemocnění střev – Celá řada infekcí postihujících střevní sliznici může způsobit nález hlenu ve stolici, většinou se jedná o bakteriální infekce. Typicky se to udává u nákazy kampylobakterem, salmonelou a  vzácněji při úplavici.

 

5. Rakovina tlustého střeva – Nádory střeva mohou být spojené i se zvýšenou sekrecí hlenu do dutiny střeva. Velmi varovné je, když se kromě hlenu nachází ve stolici krev, když se střídá průjem se zácpou, a-nebo když je přítomný nechtěný úbytek na váze

 

Diagnostika: Při nálezu hlenu ve stolici je vhodné provést komplexní vyšetření stolice pacienta. Nejprve je třeba se vyptat na přesný charakter obtíží a přítomnost dalších varovných příznaků, které by mohly odlišit dráždivý tračník od vážnějších nemocí (viz výše). Při podezření na infekci vyšetřujeme stolici kultivačně na přítomnost bakterií. Pokud nenalézáme příčinu a obtíže trvají, je vhodné provést kolonoskopické vyšetření tlustého střeva.

 

Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů