Hysteroskopie je endoskopická metoda vyšetření děložní dutiny, které má významné využití v gynekologii. Svým principem je podobná vyšetřením, jako je gastroskopie (jícen a žaludek), kolonoskopie (tlusté střevo), cystoskopie (močový měchýř) a laparoskopie (dutina břišní).
Princip: Přes pochvu do dělohy se zasune hadicový přístroj, který má na svém konci světlo a kameru. Lékař tak vidí dutinu děložní na vlastní oči na obrazovce přístroje nebo se dívá přímo do přístroje. Pracovním kanálem, který je v trubici přístroje, lze zavést drobné pracovní nástroje. Pomocí těchto nástrojů lze odštípnout drobný vzorek tkáně dle lékařova výběru a tento vzorek lze pak odeslat na histologii. Pomocí hysteroskopu lze nicméně provádět i větší zákroky – zejména odstranění děložních polypů a některých myomů. Přístroj umí i odstraňovat i nitroděložní srůsty.
Příprava: Na samotný zákrok není potřeba žádná zvláštní speciální příprava. Vzhledem k faktu, že hysteroskopie není vždy příjemná, a provádí se v celkové anestezii (uspání), mělo by vyšetření předcházet základní zhodnocení zdravotního stavu, které může udělat obvodní lékař či internista. Zákrok se provádí nalačno.
Význam: Díky hysteroskopii může lékař najít a případně řešit mnoho onemocnění dělohy – srůsty v děložní dutině, myomy, děložní polypy, ložisko rakoviny dělohy apod. Hysteroskopie je cenným vyšetřením při gynekologickém krvácení, kdy předpokládáme původ krve v děloze.
Problémy: Po hysteroskopii může žena pociťovat nepříjemné pocity, bolest v podbřišku a někdy se objevuje krvácení.
Výhody: Hlavní výhodou je kvalitní diagnostika, prakticky nulová invazivita a fakt, že bez komplikací může být pacientka nejpozději den po zákroku propuštěna domů. Výhodou je i fakt, že kromě diagnostiky onemocnění umožňuje pracovní kanál přístroje v omezené míře i jejich řešení.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com