Před čtením níže uvedeného textu prosím přečíst si obecné upozornění na této stránce.
1. Režimová opatření – Přísný zákaz kouření, rozumná fyzická aktivita (ideálně chůze) dle možností pacienta, pečování o DKK, prevence poranění a infekce
2. Antiagregační léky – Obvykle ASA (např. Anopyrin 100mg 0-1-0), při jeho intoleranci se podává Clopidogrel (např. Plavix 75mg 1-0-0). Kombinace ASA + Clopidogrel se užívá u pacientů po implantaci stentů.
3. Statin (např. Atoris 20 mg 0-0-1)
4. Vazoaktivní léky – Toto je široká skupina léků s komplexním efektem, obvykle působí antiagregačně, vasodilatačně, zlepšují prokrvení tkání apod. Existuje celá řada účinných látek Naftidrofuryl (např. Enelbin 1-0-1), Pentoxifylin (např. Pentomer 400mg 1-0-1), Sulodexid (např. Vessel Due F 1-0-1). Nutno dodat, že efekt těchto léků je poněkud sporný a jsou vhodné spíše jako podpůrný prostředek.
5. Pacienta předat do péče cévního internisty – Dalším postupem může být konzervativní postup s pravidelnou dispenzarizací, angiografie s následnou PTA (endovaskulární zákrok), či cévním bypassem (cévně-chirurgický zákrok).
Konzervativní postup může zahrnovat i infuzní terapii s vazoaktivními látkami za hospitalizace v nemocnici. Infuzní terapie trvá obvykle 7-10 dnů a zahrnuje podání sloučenin jako je injekční Pentoxifylin (Agapurin – tj. INF FR 1/1 500ml + 400mg Agapurin i.v. / 3hod 1x denně) nebo Alprostandil (Prostavasin – tj. INF FR 1/1 500ml + 2amp Prostavasin i.v. / 2hod 1x denně s redukcí dávky při CHRI).