Ileoanální pouch [ileoanální pauč] je chirurgickým zákrokem u pacienta, kterým bylo odstraněno tlusté střevo i s konečníkem. Cílem vytvoření pouche je zajištění komfortu pacienta se zachováním co nejpřirozenějšího odchodu stolice. Dá se tedy do značné míry chápat jako vylepšenou variantu prosté ileostomie.
Význam: Jak již bylo zmíněno výše, používá se vytvoření pouche u stavů po chirurgickém odstranění tlustého střeva i s konečníkem – to může být nutné u nemocí, jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, familiární adenomatózní polypóza a rakovina tlustého střeva.
Princip: Podstatou pouche je napojení konce tenkého střeva na zbytek konečníku se zachovaným konečníkovým svěračem. Na konci se předtím ovšem kličky tenkého střeva naskládají vedle sebe sešijí se k sobě – vznikne tak jakýsi rozšířený vak, který přebírá funkci konečníku. Operace se obvykle provádí v několika krocích, součástí zákroku je odstranění tlustého střeva a konečníku, vytvoření pouche, dočasné vytvoření ileostomie, tj. vyústění tenkého střeva na povrch břicha a nakonec po 2-3 měsících zrušení ileostomie a napojení tenkého střeva na pouch. Dočasná ileostomie má ten význam, aby se stolice nedostávala do nově vytvořeného pouche a tam nezpůsobila infekci.
Vytvořený ileoanální pouch
Problémy: Tenké střevo zakončené pouchem samozřejmě nedokáže funkci tlustého střeva a konečníku zcela nahradit. V době po operacích proto nemocný trpí častým nucením na stolici a průjmy. Tento stav se během následujících týdnů zlepšuje, přesto však musí člověk chodit na stolici vícekrát denně. Nepříjemnou komplikací je vznik zánětu pouche, tzv. pouchitida [paučitida]. To je typické zejména pro pouche vytvořené u pacientů s ulcerózní kolitidou. Záněty se léčí mesalazinem, antibiotiky a probiotiky, nejde-li stav zvládnout, pak se pouch chirurgicky odstraňuje.
Výhody: Hlavní výhodou je relativně dobře napodobený způsob normálního vylučování stolice, tj. průchod stolice střevem (i když jen tenkým) a její odchod řitním otvorem. Alternativou pouche je vytvoření trvalé ileostomie, tj. vyústění tenkého střeva na povrchu břicha. V takovém případě stolice kontinuálně (neustále) pomalu odtéká z těla a zachytává se do speciálního sáčku, který se lepí na kůži na nově vytvořený vývod.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.ncbi.nlm.nih.gov