Implantabilní monitorovací jednotka se označuje zkratkou ILR (Implantable Loop Recorder). Jedná se o zajímavou vyšetřovací metodu, která se provádí na vyšších kardiologických pracovištích.

 

Indikace: Implantabilní monitorovací jednotka se může provádět u pacientů s opakovanými krátkodobými poruchami vědomí (synkopami), kdy máme vysoké podezření na přítomnost poruchy srdečního rytmu, kterou však nejsme schopni ostatními metodami (včetně EKG Holtera) prokázat.

 

Princip: Implantabilní monitorovací jednotka je velice drobný přístroj, který se může všít pod kůži na hrudníku v blízkosti srdce. Přístroj je výrazně menší než kardiostimulátor a neumí stimulovat, „pouze“ zaznamenává elektrickou srdeční aktivitu. Je tedy vysoká šance, že i málo časté krátkodobé arytmie mohou být přístrojem zachyceny. Starší přístroje musely být k uchování záznamu aktivovány pacientem v případě obtíží, to však nebylo příliš šťastné řešení. Z toho důvodu se nové přístroje aktivují sami při záchytu poruchy srdečního rytmu.

 

Implantace: Přístroj je zaveden do podkoží po provedení naříznutí kůže v místním znecitlivění (lokální anestezie), před zákrokem se preventivně podávají antibiotika.

 

Význam: Implantabilní monitorovací jednotka může pomoci odhalit skryté poruchy rytmu, které mohou způsobovat opakované stavy bezvědomí. Po zjištění přítomnosti arytmie je pak snadnější volit správný léčebný postup. Poté, co přístroj splní svou funkci, může být opět jednoduše odstraněn malým zákrokem v lokální anestezii.


Zdroje
http://www.wales.nhs.uk
https://www.dicardiology.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů