27. Chronické hepatitidy a cirhóza

 

Chronické hepatitidy jsou etiologicky heterogenní skupinou chorob, které souvisí s chronickým zánětem jaterní tkáně. Můžeme je rozlišit na infekční, imunopatologické, metabolické a toxonutritivní.

 

1. Chronické hepatitidy

 

Příčiny chronických hepatitid

  • Infekční – Nejčastějšími původci chronické hepatitidy jsou viry hepatitidy B a hepatitidy C. Zatímco virus hepatitidy B přechází do chronicity relativně vzácně, virus hepatitidy C způsobuje chronickou hepatitidu velice často.
  • Imunopatologické – Existují tři základní autoimunitní onemocnění způsobující chronickou hepatitidu - autoimunitní hepatitida, primární biliární cirhóza a primární sklerozující cholangitida.
  • Metabolické – Metabolické chronické hepatitidy obvykle souvisí s ukládáním některé sloučeniny v jaterní tkáni. Řadíme se zejména hemochromatózu (depozita železa) a Wilsonovu chorobu (depozita mědi). V dnešní době se také stále více skloňuje problematika nealkoholické steatohepatitidy (NASH) souvisejcíí se zánětem v důsledku jaterní steatózy. Zcela speciální problematikou pak je chronická hepatitida v důsledku deficience alfa-1-antitrypsinu.
  • Toxonutritivní – Do této skupiny spadá zejména velice rozšířená chronická alkoholová hepatitida. Z toxických sloučenin je chronická hepatitida s rozvojem cirhózy běžná při dlouhodobějším kontaktu s aflatoxinem (produkt aspergillus flavus).

 

Komplikace chronických hepatitid

Chronicky probíhající hepatitidy mohou být asymptomatické, ale obvykle vedou k narušení struktury jaterní tkáně s postupným ukládáním vaziva (fibrotizace) a chaoticky přestavbou, při které vzniká jaterní cirhóza. Příznaky pak souvisí s jaterní cirhózou a jejími komplikacemi.

 

Diagnostika

Stanovit diagnózu na základě anamnézy, fyzikálního vyšetření a krevních náběrů je u chronických hepatitid velmi obtížné. Příznaky bývají v méně pokročilých stádiích neurčité, nebo prakticky nepřítomné. JT mohou být zcela normální, nebo jen lehce zvýšené. UZ obraz chronických hepatitid je také neurčitý, s určitou pravděpodobností lze odhadnout až známky cirhózy. Fibrózu a jaterní cirhózu může velmi spolehlivě prokázat neinvazivní elastografie, nejpřesnější je nicméně až jaterní biopsie s průkazem zánětlivého infiltrátu a zhodnocením stavu jaterní tkáně.

 

2. Cirhóza jaterní

Cirhóza jaterní je v podstatě chaotická přestavba jaterní tkáně. Jde vlastně o regeneraci jater v důsledku jejich poškozování chronickou noxou, přičemž dochází k fibrotizaci jaterní tkáně a k rozvoji nodulární přestavby. Mezi nejčastější příčiny patří chronické hepatitidy (viz. výše), chronická cholestáza a městnání krve v játrech (městnavé hepatopatie).

 

Projevy

Cirhóza může být asymptomatická, nebo se projevuje rozvojem chronického jaterního selhávání (ikterus, koagulopatie, hypoalbuminémie s otoky), komplikací portální hypertenze (ascites, jaterní encefalopatie, jícnové a žaludeční varixy), nebo hepatocelulárního karcinomu. Extrémně nebezpečný je rozvoj kombinovaného selhání jater a ledvin (hepatorenální selhání), rozvoj spontánní bakteriální peritonitidy a variceální krvácení.

 

Diagnostika

Kromě anamnézy a fyzikálního vyšetření je velmi cenné UZ vyšetření, kde je možné najít nepřímé známky jaterní cirhózy a portální hypertenze (nerovný a hrbolatý okraj jater, zrnitá struktura jater, snížený průtok krve portální žilou). Z neinvazivních vyšetření umožní diagnózu stanovit jaterní elastografie, nebo invazivní jaterní biopsie. Tíži jaterní cirhózy s ohledem na prognózu přežití hodnotíme pomocí Child Pugh stupnice a MELD skóre.

 

Léčba

Základem léčby je terapie vyvolávající příčiny, naprostý zákaz alkoholu, terapie komplikací a případně podávání tzv. hepatoprotektiv. U řady chorob může být definitivní metodou léčby jaterní transplantace.

 

Hospitalizace u cirhotika

Je vhodná při známkách jaterního selhávání, při akutním krvácení, při refrakterním ascitu s podezřením na SBP a při projevech vážnější jaterní encefalopatie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů