61. Hydrokéla, balanitida, fimóza a parafimóza

 

1. Hydrokéla

2. Varikokéla

3. Balanitida

4. Fimóza

 

1. Hydrokéla

Hydrokéla je poměrně častý stav, při kterém se uvnitř šourku mezi obaly varlete začne hromadit tekutina.

Příčiny: Hydrokéla může být vrozená i získaná. Přesná příčina není vždy jasná, někdy se hydrokéla začne vytvářet jako reakce na záněty nebo traumata šourku a varlat.

Projevy: Hydrokéla se vcelku logicky projevuje asymetrickým nebolestivým zvětšením šourku.

Diagnostika: Diagnózu je nutné potvrdit ultrazvukem šourku, který by měl být proveden k vyloučení přítomnosti nádoru varlete.

Terapie: Malé hydrokély lze pouze sledovat, u větších je možná punkce a odsátí jejího obsahu. Po odsátí nicméně ve většině případů dochází k recidivě a jediným konečným řešením je pak operační zákrok s vytvořením komunikace mezi vakem a podkožím, aby se tekutina mohla vstřebávat.

 

2. Varikokéla

Varikokéla znamená rozšíření žilních pletení šourku odvádějících krev z varlete. Většinou vzniká pozvolna. Onemocnění je viditelné jako rozšířené žilní plexy viditelné pod kůži skrota. Varikokéla bývá asymptomatická, ale někdy vyvolává pocity tlaku nebo bolesti varlete. Postupně může zvýšením teploty ve skrotu zhoršit produkci spermií a způsobit neplodnost. Pokročilé formy varikokély jsou dobře viditelné pouhým okem, její incipientní formy mohou být nicméně diagnostikovány až ultrazvukem s dopplerem. Základem terapie je buďto sklerotizace rozšířených žil, nebo operační zákrok s jejich odstraněním.

 

3. Balanitida

Balanitida znamená zánět předkožky a žaludu penisu (balanopostitida), rozdělujeme ji na infekční a neinfekční.

Příčiny: Hlavní příčinou infekční balanitidy je nedostatečná hygiena této oblasti s hromaděním smegmatu, výrazným rizikovým faktorem je fimóza a diabetes. Některé formy infekčních balanitid mohou být nicméně pohlavně přenosnými chorobami, kterými se dotyčný muž nakazí od sexuální partnerky. Z etiologických agens jde zejména o bakterie (včetně chlamydií), ale vyloučit nelze ani kandidové balanopostitidy. Neinfekční balanopostitida může naopak souviset s nadměrnou hygienou této oblasti, případně s lokální alergickou reakcí.

Projevy: Mezi hlavní příznaky patří otok a zarudnutí předkožky a glans penis, v případě bakteriálního zánětu i hnisavý výtok z této oblasti. Některé formy mohou způsobit i vznik vředů na sliznici žaludu. Bez terapie může zánět způsobit zajizvení předkožky a vznik (nebo zhoršení) fimózy.

Diagnostika: Diagnóza je stanovena na základě klinických příznaků a případně stěrů z povrchu penisu na mikrobiologické vyšetření. V případě vředu nereagujícího na terapii je vždy nutné myslet i na karcinom penisu (tj. zvážit biopsii). U recidivujících balanitid musíme myslet na poruchu imunity (zejm. diabetes)!!!

Terapie: Základem terapie infekční balanitidy jsou lokální přípravky a koupele v hypermanganu, v případě bakteriální etiologie antibiotické masti. Je-li vznik balanitidy spojen s fimózou, doporučuje se cirkumcize.

 

4. Fimóza

Fimóza je velmi častým problémem dětského věku a dospívání, najít ji však můžeme u mužů prakticky jakéhokoliv věku. Jde o zúžení předkožky, kterou lze jen obtížně (či vůbec nelze) přetáhnout přes glans penis.

Příčiny: Fimóza může být vrozená, nebo je důsledkem jizvících procesů po opakovaných balanopostitidách. Vrozená fimóza je často doprovázena krátkou uzdičkou (phrenulum breve).

Projevy: Pokusy o přetažení předkožky jsou u fimózy více, či méně bolestivé a u těžkých forem nelze předkožku přetáhnout vůbec. Příliš agresivní přetažení zúžené předkožky může navíc způsobit její poškození, edém a vznik tzv. parafimózy, kdy přetažená oteklá předkožka utlačí glans a může vyvolat jeho ischemii.

Diagnostika: Fimóza je viditelná na první pohled, v případě nejistoty lze zkusit přetažení předkožky, které bude nepříjemně vnímané.

Terapie: Postupovat lze konzervativně, nebo operačně. Konzervativní postup znamená promazávání předkožky mastmi s kortikosteroidy s opakovanými opatrnými pokusy o její přetažení. Operační alternativou je úplné odstranění tkáně předkožky (cirkumcize).

 

Parafimóza je akutní stav, při kterém je nutné oteklou předkožku přetáhnout přes glans. Při nemožnosti přetažen je indikována akutní cirkumcize.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů