62. Erektilní dysfunkce
Poruchy erekce lze definovat jako opakovanou neschopnost dosáhnout erekce umožňující uspokojivý pohlavní styk a můžeme je rozlišit na organické a psychogenní. Organické tvoří většinu případů, psychogenní nadstavba je logicky přítomná i u nich.
Erekce je mimovolní proces, který u mužů vzniká při sexuálním vzrušení. V penisu se naplní trabekulární tělesa krví a současná venookluze výtokových cév zabraňuje zmenšení jejich objemu.
Příčiny:
- Vaskulární příčiny – Jde o nejčastější poruchu u starších mužů, vzniká na základě aterosklerózy, kdy mizí schopnost cév reagovat na vasodilatační podněty. U těchto mužů lze očekávat i přítomnost ICHS.
- Neurogenní příčiny – Typicky jde o roztroušenou sklerózu, Parkinsonovu nemoc a míšní traumata.
- Endokrinní příčiny – Poruchy erekce mohou vzniknout u prolaktinomu a nemocí hypofýzy, které vyvolávají hypogonadismus.
- Diabetické příčiny – V těchto případech jde o kombinaci progrese aterosklerózy a neurogenního poškození.
- Anatomické příčiny – Patří sem fimóza, Peyronieho nemoc, hyperplazie prostaty, ca prostaty, nemoci varlat apod.
- Psychogenní příčiny – Primární psychogenní etiologie není až tak častá, ale nasedá na organické poruchy. Psychogenní etiologii najdeme zejména u mladších mužů.
- Polékové příčiny – Patří sem SSRI, beta-blokátory, diuretika, antiepileptika, alopurinol a další.
Diagnostika: Důležitá je anamnéza (sexuální orientace, preference, informace o pohlavním styku, četnosti, spokojenosti apod.), fyzikální vyšetření (vyloučení anatomických příčin potíží, vyšetření penisu, varlat a prostaty per rectum) a případně laboratorní vyšetření cílená na případné organické poruchy.
Léčba: I v případě organického postižení je léčba poruch erekce symptomatická. Snaha o léčbu vyvolávajícího onemocnění je taktéž samozřejmostí, ale potíže s erekcí se pouze tímto způsobem nemusí upravit.
Základním způsobem léčby jsou inhibitory fosfodiesterázy-5 (např. sildenafil – krátce účinkující, tadalafil – dlouze účinkující) a podtlakové erekční přístroje (vakuová pumpa). Pokud dominují psychické obtíže, je na prvním místě psychoterapie. Inhibitory fosfodiesterázy-5 se dle typu podávají 30-60 minut před pohlavním stykem a pro svůj účinek vyžadují sexuální dráždění. Základní kontraindikací je užívání nitrátů, těžká hypotenze, pokročilá jaterní cirhóza a u některých přípravků těžká renální insuficience.
Pokročilejší metody léčby by měl indikovat specialista. Zahrnují injekce prostaglandinu a jiných sloučenin k intrakavernózní aplikaci, implantaci penilních protéz a revaskularizační operace.