Inzulinom je velice vzácný nádor, který vychází z buněk slinivky břišní. Nemusí být vždy zhoubný, ale i nezhoubný inzulinom může své nositele ohrozit na životě. Drtivá většina inzulinomů se sice vyskytuje ve slinivce břišní, výjimečně se však mohou vyskytovat i jinde v těle.

 

Příčiny: Příčina vzniku inzulinomu není většinou jasná. V některých případech je výskyt inzulinomu spojen s tzv. MEN syndromem.

 

Projevy: Inzulinom se projevuje nadměrnou tvorbou inzulinu, který způsobí příliš velký pokles krevního cukru, tj. hypoglykémii. K jejím projevům patří nadměrné pocení, bušení srdce, třes rukou, v těžších případech poruchy vědomí, zmatenost, agresivita, křeče a někdy i úplná ztráta vědomí a smrt. Většina příznaků je důsledkem nedostatečného přísunu cukru do mozku. Dlouhodobější nadprodukce inzulinu může vést i k nárůstu váhy.

 

Diagnostika: Nízká hladina cukru se dá zjistit z krevního náběru či z jediné kapky krve. Při náhlé poruše vědomí stanovují přivolaní zdravotníci RZP hladinu cukru poměrně běžně. Zjistíme-li hypoglykémii u jinak relativně zdravého člověka, který se neléčí s cukrovkou, je to podezřelé. Z krve lze zjistit i hladinu tzv. C-peptidu a inzulinu. Samotný nádor lze hledat pomocí zobrazovacích metod – ultrazvuk břicha, CT vyšetření břicha, endosonografie, nebo zobrazovací metody nukleární medicíny - scintigrafie. Scintigrafické vyšetření se označuje jako octreotidový scan, v diagnostice inzulinomů nemá ovšem dostatečnou úspěšnost.

 

Léčba: Akutní hypoglykémie se léčí podáním cukru, ideálně v nitrožilním roztoku. Samotný nádor se léčí chirurgickým zákrokem, který se někdy kombinuje s chemoterapií. Operace nejsou jednoduché a obvykle je nutné spolu s nádorem odstranit i část slinivky břišní. Není-li pacient zákroku schopen, podávají se látky, které tlumí tvorbu inzulinu v nádoru.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů