Syndrom Irukandji [Irukandži] je smrtelně nebezpečný stav, který prakticky nikomu z nás nehrozí. Jde o důsledek otravy jedem drobné medúzy zvané Carukia barnesi (medúza Irukandji). Tato medúza žije u severovýchodních břehů Austrálie a je zřejmě zodpovědná za řadu náhlých úmrtí plavců a potápěčů v této oblasti.

 

Příčiny: Medúza Carukia barnesi je drobná, její zvon má v průměru jen několik centimetrů. Chapadla, která z tohoto zvonu odstupují v sobě mají smrtelně nebezpečný jed. Přesný účinek jedu není známý, ale předpokládá se rozvrat v metabolismu hormonů ze skupiny katecholaminů (adrenalin, noradrenalin).

 

Projevy: Syndrom se začne projevovat několik minut po popálení medúzou. Objeví se prudké bolesti hlavy, zvracení, bolesti břicha, bušení srdce a zvýšení krevního tlaku. Obtíže jsou prý extrémně nesnesitelné a provází je strach ze smrti. Po několika dnech až týdnech příznaky zcela odezní.

 

Léčba: Požahané místo se musí co nejrychleji vypláchnout octem. Další péče je spíše symptomatická a nezřídka probíhá na odděleních intenzivní péče. Tlumí se bolesti (mnohdy je třeba použít silné opiáty), zajistí se dýchací cesty a monitoruje se srdeční činnost. Experimentovalo se s použitím infuzí s hořčíkem, ale výsledky nejsou průkazné - někdy hořčík pomohl, jindy ne. Účinný protijed neexistuje.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů