Janewayovy léze jsou drobné zarudlé plošky na kůži horních a dolních končetin, které můžeme najít u některých pacientů s infekční endokarditidou. Jak a proč tato ložiska vznikají, si povíme níže.

 

Příčiny: U člověka s infekční endokarditidou se na srdečních chlopních vytvoří tzv. bakteriální vegetace, což jsou v podstatě krevní sraženiny obsahující bakterie. Jejich části se mohou odtrhávat a jako tzv. emboly cestovat cévami po organizmu. Pokud se taková sraženina do drobných cév na ruce nebo na noze, vytvoří malé ložisko hnisavého zánětu, což je ona Janewayova léze. V podstatě se jedná o velice drobný absces.

 

Projevy: Výskyt Janewayových lézí bývá vícečetný. Viditelné jsou zejména na dlaních horních končetin a ploskách dolních končetin jako malé zarudlé plošky. Na pohmat bývají nebolestivé. Kromě toho mohou být u člověka přítomny další celkové projevy typické pro infekční endokarditidu (noční pocení, opakovaně zvýšená teplota), přečíst o nich si můžete v příslušném textu.

 

Diagnostika: Janewayovy léze mohou být zkušeným lékařem nalezeny při fyzikálním vyšetření při pozorném pohledu na dlaně a případně na plosky.

 

Terapie: Janewayova léze se nijak neléčí, považujeme ji za pouhý příznak. Po úspěšném zaléčení infekční endokarditidy mají tendenci se postupně zmenšovat a mizet.


Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů