Jaterní adenom je ne zcela přesný název pro tzv. hepatocelulární adenom. Tento nezhoubný nádor vzniká z jaterních buněk (hepatocytů) a není moc častý.

 

Příčiny

Zjistilo se, že jaterní adenomy mají velmi úzký vztah k hormonům a zvýšené riziko je u dlouhodobých uživatelek hormonální antikoncepce a u mužů užívajících anabolické steroidy, protože chtějí mít zvětšenou svalovou hmotu. Z výše uvedených důvodů tvoří podstatnou část lidí s jaterním adenomem mladé ženy.

 

Projevy

Jaterní adenomy se většinou nijak neprojevují a jsou náhodným nálezem na ultrazvuku. Větší adenomy mohou nicméně způsobovat nepříjemné tlakové bolesti v pravém podžebří. Někdy může dojít ke krvácení z adenomu, které může být velmi vážné a způsobit ohrožení života. Hlavním problémem je fakt, že ačkoliv jsou jaterní adenomy nezhoubné, mají určitou malou pravděpodobnost, že se přemění v rakovinu jater.

 

Diagnostika

Jaterní adenom je většinou nalezen na ultrazvuku, ale ten v řadě případů k diagnostice nestačí a doplňují se další vyšetření jako je CT vyšetření nebo magnetická rezonance jater, které již většinou postačují. Definitivní potvrzení diagnózy představuje nicméně až cílená jaterní biopsie se získáním vzorku z ložiska, který může být histologicky vyšetřen. Při výskytu ložiska v játrech provádíme v krevním náběru vyšetření tumor markeru, který se jmenuje alfa-fetoprotein (AFP). U jaterního adenomu by AFP neměl být výrazně zvýšen a jeho zvýšení vždy budí podezření z rakoviny jater.

 

Léčba

Léčba je hlavní problém – jedinou možností je chirurgické odstranění adenomu s částí okolní jaterní tkáně, což velmi často není právě snadný a malý zákrok. Odstranění jaterních adenomů je mnohými lékaři preferováno pro již zmíněné riziko přechodu do rakoviny jater, nicméně velmi malé adenomy se někdy jen sledují, provádějí se pravidelné ultrazvukové kontroly v čase a čeká se, zda nevymizí. Nutností je vysazení hormonální koncepce, anabolických steroidů nebo jiných zevních zdrojů steroidních hormonů.


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů