Fekální kalprotektin neboli kalprotektin ve stolici je moderní a lékařům mimo gastroenterologii jen málo známé vyšetření. Jeho význam nicméně postupně narůstá a zdá se, že ovlivní vyšetřovací a terapeutické postupy neinfekčních střevních zánětů. Už proto je vhodné o něm něco vědět.

 

Princip: Vyšetření fekálního kalprotektinu je speciálním typem laboratorního vyšetření stolice. Fekální kalprotektin je bílkovina, která se nachází v bílých krvinkách. Zcela logicky pak z koncentrace kalprotektinu ve stolici odhadujeme přítomnost a tíži zánětu ve stěně střeva. Čím více kalprotektinu, tím více bílých krvinek ve střevní stěně a tím rozsáhlejší zánět.

 

Využití: Vyšetření fekálního kalprotektinu má význam v diagnostice neinfekčních střevních zánětů, jako je Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida. Má-li člověk trávicí potíže, provedeme vyšetření kalprotektinu a při normální hodnotě stav spíše uzavíráme jako funkční potíže (např. dráždivý tračník). Při zvýšené hodnotě je podezření na zánět a provedeme kolonoskopii, nebo jiná vyšetření. Vyšetření kalprotektinu nás ovšem informuje i o odpovědi zánětů na léčbu a ukázalo se, že ze zvýšení množství fekálního kalprotektinu (u pacienta s Crohnovou nemocí či ulcerózní kolitidou v klidové formě) můžeme odvodit nadcházející vzplanutí choroby.

 

Nevýhody: Jde o vyšetření nepřímé, které může být falešně pozitivní – zvýšený kalprotektin může být i u dalších nemocí, jako je rakovina tlustého střeva, nebo infekční záněty střev. Není to až tak špatné, prostě si musíme uvědomit, že zvýšená hladina kalprotektinu nám říká, že je v trávicím systému něco špatně, ale nemůžeme zcela spolehlivě říci, co.

 

Výhody: Hlavní výhodou je neinvazivnost vyšetření, potřebujeme jen vzorek stolice. Tato vyšetřovací metoda se může stát velice užitečnou v diagnostice a monitorování neinfekčních střevních zánětů u pacientů, kteří odmítají kolonoskopii a celkově může snížit počty prováděných kolonoskopických vyšetření.


Zdroje
https://labtestsonline.org
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů