Kawasakiho nemoc je vzácné onemocnění, které se řadí mezi vaskulitidy. Vaskulitidy jsou zánětlivá onemocnění krevních cév způsobená abnormální reakcí imunitního systému. Kawasakiho nemoc se vyskytuje nejčastěji u dětí mladších 5 let věku. Výskyt choroby je celosvětový, nicméně nejčastější je v Japonsku. V České republice lze naštěstí mluvit o vyloženě raritní chorobě.
Příčiny
Přesná příčina vzniku nemoci není známa. Mechanizmem choroby je poškození krevních cév agresivní reakcí imunitního systému vůči vlastním tkáním nemocného. Proč k takové agresivní reakci dojde ale není jasné. Podle všeho jde o genetický předpoklad kombinovaný s proděláním nějaké banální virové infekce. Tento mechanizmus je zřejmě obdobný u většiny autoimunitních nemocí.
Projevy
Onemocnění je provázeno vysokou horečkou, která jen špatně reaguje na podávané léky. Horečka trvá více než týden, následně se objevuje zánět spojivek a postižení rtů a jazyka. Rty bývají zarudlé, rozpraskají a krvácejí, jazyk dostává malinovou barvu. Typicky dochází k nebolestivému zvětšení krčních mízních uzlin, které jsou dobře hmatné. Na trupu se objevuje rudá vyrážka a může docházek k odlupování okrsků kůže v různých oblastech, poměrně časté je odlupování kůže prstů. Kromě těchto příznaků mohou být přítomny projevy poškození dalších orgánových systému včetně kloubů, trávicího traktu, ledvin a srdce. Zejména srdeční postižení je velmi nebezpečné (naštěstí vzácné) a zahrnuje vážné poruchy rytmu, myokarditidu, zánět osrdečníku a další.
Diagnostika
Diagnóza se stanovuje na základě přítomnosti určitých diagnostických kritérií, která zahrnují zejména některé výše zmíněné klinické projevy (horečka, popraskané rty, zánět spojivek, odlupování kůže, zvětšení uzlin na krku, zarudlá vyrážka na trupu a břiše apod.). Neexistují přesná laboratorní vyšetření, která by diagnózu jasně potvrdila.
Léčba
Terapie se provádí ve specializovaných pediatrických centrech, kde by ostatně nemocné děti měly být sledované. Základem léčby je podávání speciálních nitrožilních imunoglobulinů (protilátky) a velmi dobré účinky má v tomto případě i stará dobrá kyselina acetylsalicylová. Tato protizánětlivá sloučenina je základem známých léků, jako je například Aspirin, Anopyrin a Godasal. Jedná se o zajímavý fakt, protože kromě Kawasakiho syndromu se kyselina acetylsalicylová nesmí u dětí nikdy podávat, protože se bojíme tzv. Reyova syndromu.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com