Kegelovy cviky jsou sérií cvičení k posílení svalů pánevního dna. Jsou určené zejména pro ženy, ale jistý užitek přinášejí i mužům. Vymyslel a propagoval je americký gynekolog Arnold Kegel, který žil ve 20. století.

 

Obecné informace: V oblasti dna pánevního se nachází celá řada svalů, které jsou v těsné blízkosti konce trávicí soustavy a soustavy močové a pohlavní soustavy mužů i žen. U řady lidí je toto svalstvo spíše ochablé, typicky u žen po vícečetných těhotenstvích a porodech, u lidí s nadváhou, u obézních a u lidí se sedavým způsobem zaměstnání.

 

Využití: U žen je posílení svalů pánevního dna důležité například v těhotenství, kdy spolu s masáží hráze klesá riziko protržení stěny pochvy při porodu a snižuje četnost provedených nástřihů hráze. Silné svaly pánevního dna jsou také vhodnou prevencí vzniku stresové inkontinence moči (která je u žen vyššího věku poměrně častá), cystokély a rektokély. U mužů i žen bylo navíc pozorováno zlepšení kvality sexuálního života, zvýšení četnosti orgasmů, u žen snížení výskytu vaginismu, u mužů pak zlepšení poruch erekce a prodloužení doby do ejakulace.

 

Popis cviků: Posilování svalů pánevního dna v zásadě spočívá v jejich střídavém stahování a uvolňování – člověk cvičí svaly, které stahuje, když chce zastavit močení. Jednou z možností, jak lokalizovat svaly, které by měly být procvičovány, je zkusit při močení stahovat svalstvo tak, aby docházelo k přerušování proudu moči. Samo procvičování svalů lze provádět prakticky kdykoliv a kdekoliv (např. při sledování televize, při jízdě v dopravních prostředcích apod.), doporučuje se vícekrát denně s celkovým počtem asi 100-200 svalových kontrakcí za den. Ženy mohou cvičení modifikovat zasunutím dvou prstů do pochvy, lehkým tlačením prstů od sebe a stahováním svalstva působit proti tlaku prstů.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů