Keratoakantom je typ kožního nádoru, který se objevuje především u lidí pokročilého věku. Je sám o sobě nezhoubný, ale jinak je svou strukturou velice podobný tzv. spinocelulárnímu karcinomu kůže (spinaliom), což je podtyp zhoubné rakoviny kůže. A v některých případech se keratoakantom může v tento nádor přeměnit, o čemž si povíme níže.
Příčiny: Důležitými rizikovými faktory jsou pokročilejší věk a dlouhodobější vystavování kůže UV záření, které poškozuje kožní kryt. Keratoakantomy se nachází na kůži těch částí těla, které jsou dlouhodobě vystaveny slunečnímu záření. Jde především o obličej (včetně rtu) a předloktí horních končetin.
Projevy: Keratoakantom vypadá jako boule na kůži, která může dosahovat až několika centimetrů. Ložisko je v okolí zarudlé a v jeho centru je oblast kožních šupin. Keratoakantomy jsou typické poměrně rychlým růstem, který je následován obdobím klidu a poté velmi často zmenšováním nádorku a jeho zhojení jizvou. V některých případech se ovšem může keratoakantom přeměnit na zhoubný (a již v úvodu zmíněný) spinocelulární karcinom, proto ho řadíme mezi potenciální přednádorové stavy (prekancerózy).
Diagnostika: Diagnózu keratoakantomu obvykle učiní kožní lékař na základě jeho vzhledu. Nemusí to být nicméně jednoduché, a definitivní diagnóza si tak může vyžadovat chirurgické odstranění ložiska a jeho histologické vyšetření. Odlišení keratoakantomu od zmíněného spinocelulárního karcinomu pod mikroskopem je ovšem dosti složité a vyžaduje vyšetření celé tkáně tumoru.
Terapie: Pokud jsou pochybnosti o charakteru ložiska a-nebo představuje-li kosmetický problém, preferuje se jeho odstranění. Dodejme k tomu, že vzhledem k určitému potenciálu stát se zhoubným nádorem doporučuje řada autorů odstranění každého keratoakantomu. Je možné chirurgický zákrok v místním znecitlivění, nebo jednodušší likvidace ložiska pomocí laseru nebo tekutého dusíku. Nutno ovšem podotknout, že prosté nechirurgické zničení nádorku znemožní jeho histologické vyšetření.