Pocit „knedlíku v krku“, je poměrně častým steskem řady pacientů. Je nutno hned úvodem říci, že většinou se jedná spíše o obtíž psychického charakteru, která není vážná, ale může být obtížné ji odstranit.

Je velmi důležité, co pacient oním „knedlíkem v krku“ myslí. Klasicky jde o pocit cizího tělesa v krku, který trvá neustále a nezhoršuje se při polykání, kdy naopak může na chvíli vymizet. Pokud ovšem tento pocit při polykání nemizí, nebo se dokonce zhoršuje a vyvolává problémy s polykáním, nebo dokonce bolest při polykání, pak je nutné mít se na pozoru a zvažovat některé vážnější příčiny.

 

Příčiny

1. Psychologické a psychiatrické příčiny – Toto jsou bezkonkurenčně nejčastější příčiny pocitu „knedlíku v krku“. Nesouvisí s příjmem potravy a polykání tekutin nebo pevné stravy by tento pocit nemělo zhoršovat. Provedená vyšetření neprokáží žádnou jasnou patologii. Základem je náhled pacienta ne nezávažnost problému, jako podpora mohou být předepsány léky proti úzkosti nebo antidepresiva.

 

2. Zvětšená štítná žláza – Zvětšení štítné žlázy je označováno jako struma. Svým tlakem může zvětšená štítná žláza tlačit na okolní orgány a tím vytvářet nepříjemný pocit. Větší struma lze nahmátnout. Obtíže s polykáním nemusí být přítomny, pokud zvětšená štítná žláza vyloženě neutlačuje jícen.

 

3. Obtíže s krční páteří – Mnoho lidí, kteří mají potíže s krční páteří, si často stěžují i na knedlík v krku. Zřejmě se jedná o nepříjemné pocity dané nemocemi obratlů (vznik kostních výrůstků), jejich skloubení a přilehlých svalů a šlach.

 

4. Skutečné cizí těleso v jícnu – Sousto, které se zasekne v jícnu (typicky kus masa ze steaku), je samozřejmě pociťováno jako „knedlík v krku“. Vzhledem k tomu, že jícen je ucpán se však objeví i porucha polykání včetně polykání slin, které vytékají z úst. Situace se řeší endoskopicky (gastroskopie), kdy je cizí těleso vytaženo, nebo protlačeno do žaludku.

 

5. Závažnější onemocnění – Jak bylo řečeno výše, musíme být velmi pozorní v situaci, kdy se onen knedlík v krku objeví při polykání a extrémně opatrní musíme být tehdy, pokud je polykání bolestivé. O jednotlivých možných příčinách si přečtěte v příslušném článku, já zde jen okrajově uvedu příčiny, jako je těžký zánět při refluxní chorobě, achalazii a další poruchy hybnosti jícnu, rakovinu jícnu a další.


Zdroje
https://www.medicalnewstoday.com
https://patient.info

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů