Kolika je charakteristická bolest břicha, která má charakteristický průběh. Doprovází stavy, kdy dojde k ucpání některého z dutých orgánů (žlučovody, močovod, části trávicí trubice apod.) těla nějakou překážkou. Podmínkou je, aby ve stěně tohoto orgánu byla přítomna hladká svalovina, která je za následný kolikový záchvat do značené míry zodpovědná.

Při uzávěru dutého orgánu se aktivuje hladká svalovina v jeho stěně ve snaze překážku posunout a odstranit. Křečovité stahy svaloviny jsou vnímány jako záchvat prudké bolesti. Po jisté chvíli se svalovina uvolní a následuje úleva, která však po určité době přechází v nový záchvat bolestí. Právě tyto chvíle bolesti střídající se s obdobími klidu jsou typické pro kolikové záchvaty. Záchvaty jsou obvykle doprovázeny nevolností a zvracením.

 

Příčiny:

1. Žlučníková kolika – V tomto případě je zdrojem obtíží žlučový kámen, který uzavře výstup ze žlučníku nebo žlučovody. Bolest je lokalizována do pravého podžebří a může vystřelovat do zad. Podrobnější informace najdete v příslušném textu.

 

2. Ledvinová kolika – Příčinou je nejčastěji močový kámen, který ucpe některou část vývodných cest močových (obvykle močovod), což zablokuje odtok moči z příslušné ledviny. Bolest se nachází v podbřišku na straně postižené ledviny a obvykle vystřeluje směrem do třísla a dále do šourku u mužů a do stydkých pysků vulvy u žen. Detailnější popis najdete opět v textu věnovaném této problematice.

 

3. Ucpání střeva – Dojde-li k ucpání střeva, vzniká jeden z typů střevní neprůchodnosti, který označujeme jako mechanický ileus. Koliková bolest se v tomto případě nedá zcela přesně lokalizovat, bolí spíše celé břicho. Mechanický ileus je smrtelně nebezpečný stav, nedojde-li k obnovení střevní průchodnosti (ať už samovolně, či operačně). Po čase se svalovina střeva může unavit, ochabnout a mechanický ileus se změní v ileus neurogenní - paralytický. Ten již sice není typický tak prudkou bolestivostí, svými důsledky je však nebezpečný úplně stejně. Stolice se hromadí nad překážkou, postupně se naruší integrita střevní stěny a bakterie mohou začít pronikat do dutiny břišní, kde způsobí zánět pobřišnice a následně otravu krve.

 

Diagnostika: Základem je anamnéza obtíží a pečlivé vyšetření břicha, nejlépe chirurgem. Důležitou součástí vyšetření jsou i zobrazovací metody. Rentgen břicha může odhalit střevní neprůchodnost a přítomnost močových a žlučníkových kamenů. K dalším důležitým vyšetřením patří ultrazvuk břicha a CT vyšetření břicha, které mohou určit příčinu a místo uzávěru.

 

Léčba: Konzervativní léčba spočívá v klidu na lůžku, dostatku tekutin (pro nevolnost většinou podávaných v infuzích) a léků tlumících stahy svaloviny (spasmolytika). Nedojde-li ovšem k samovolnému uvolnění uzávěru, není konzervativní léčba nic platná a musí následovat urologický nebo chirurgický zákrok podle toho, o jakou formu koliky se jedná. Speciálně u uzávěru žlučových cest lze využít i neoperační řešení – endoskopické vyšetření známé jako ERCP, které umožňuje vyčištění žlučových cest od žlučových kamenů.

 

Zdroj
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů