Konstriktivní perikarditida je specifický podtyp zánětu osrdečníku (perikarditidy). Má spíše chronický pozvolný průběh, ale dokáže být velmi nebezpečná, neboť může způsobit příznaky srdečního selhávání.

 

Příčiny: Přesná příčina vzniku konstriktivní perikarditidy nemusí být známá. Někdy byl její rozvoj pozorován u jedinců s tuberkulózou, u lidí po srdečních operacích, po infarktech a s autoimunitními onemocněními.

 

Projevy: Podstatou konstriktivní perikarditidy a jejích příznaků je postupné vazivovatění zánětem drážděného osrdečníku. Osrdečník si můžeme představit jako blánu okolo srdce. Nadměrné ukládání vaziva způsobí její zatuhnutí a osrdečník tak v podstatě vytvoří jakýsi nepoddajný „korzet“, který začne překážet srdci v pumpování. Důsledkem jsou příznaky srdečního selhávání včetně únavy, dušnosti a otoků dolních končetin.

 

Diagnostika: U konstriktivní perikarditidy si nejprve všimneme výše zmíněných příznaků. Obvykle je doplněno EKG a ECHO srdce, přičemž ECHO může prokázat narušení pumpovací schopnosti srdce. Je-li nemocnému provedena koronarografie k vyloučení ischemické choroby srdeční, bývá její výsledek u čisté konstriktivní perikarditidy negativní.

 

Terapie: Konzervativní terapie spočívá zejména v léčbě srdečního selhání pomocí diuretik a určitý efekt na průběh perikarditidy mohou mít některé protizánětlivé léky. U těžkých forem choroby lze provést kardiochirurgický zákrok, při kterém operatér „sloupne“ osrdečník a tím srdce uvolní.


Zdroje
https://www.acc.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů