Kovová chuť v ústech není až tak vzácným problémem, jak by se mohlo zdát. Mohou ji způsobovat některé léky, toxické sloučeniny a pozorována byla i u hormonálních změn v organizmu.
Příčiny
1. Léky – Existuje velké množství léků, u nichž byl popisován vliv na změnu chuti a vznik kovové pachuti v ústech. Jedná se zejména o antibiotika, některá antihistaminika (léky proti alergii) a o různé přípravky používané jako chemoterapeutika u nádorových onemocnění. Problémy tohoto typu byly popisovány i u sloučeniny metformin (lék na cukrovku), u ACE-Inhibitorů, preparátů lithia a léků používaných proti zvýšené funkci štítné žlázy.
2. Záněty dásní – Nedostatečná ústní hygiena a špatné čištění zubů mohou způsobit záněty dásní. Ty se mohou projevit zápachem z úst, změnou chuťového vnímání, vznikem kovové chuti v ústech a krvácením z dásní.
3. Kouření – Chronické kouření může způsobovat vznik kovové chuti v ústech. Je to jednak vliv vlastního kouře, jednak vliv nikotinu. Z toho důvodu se kovová pachuť objevuje i při terapii odvykání kouření pomocí nikotinových náplastí.
4. Onemocnění horních cest dýchacích – Kovová chuť byla popisována u nemocí nosní dutiny a nosohltanu, jako jsou nosní polypy, rýma a zánět dutin.
5. Otravy – Kovová chuť v ústech se může objevit jako důsledek otrav některými kovy, mezi které patří olovo, rtuť, měď, kadmium, zinek a selen. Popisována je i u předávkování jódem.
6. Refluxní nemoc – Návrat kyselých šťáv z žaludku do jícnu a do hltanu může způsobit pálení žáhy, hořko v ústech a někdy až nepříjemnou kovovou pachuť.
7. Těhotenství – Kovová chuť v ústech je popisována jako méně častý projev bouřlivých hormonálních změn, které v těhotenství probíhají.
8. Syndrom piniových oříšků - Výrazná kovová chuť se může objevit několik dnů po požití piniových oříšků.