Krauróza vulvy je běžným lidem méně známé onemocnění, které nicméně není vzácné. Velmi často se s ním setkávají gynekologové, kteří pak musí řešit i jeho případné komplikace. Jak z názvu vypovídá, krauróza postihuje oblast vulvy, což je zevní genitál ženy.

 

Příčiny: Přesná příčina vzniku kraurózy není vždy zřejmá, riziko jejího vzniku ale rozhodně vzrůstá s věkem, přičemž drtivá většina případů je pozorována u žen trpících poklesem koncentrace pohlavních hormonů po přechodu. Podstatou jsou změny povrchového epitelu na vulvě, při kterém dochází k jeho ztenčování a celý proces bývá často doprovázen chronickým zánětem.

 

Projevy: Základním příznakem kraurózy vulvy je nepříjemné úporné svědění této anatomické oblasti. Postižená kůže a sliznice vulvy bývá abnormálně vyschlá a ztenčená. Na pohled se typicky objevuje bělavé zabarvení postiženého povrchu. V některých případech se v terénu kraurózy mohou v buňkách postižené kůže a sliznice začít vytvářet přednádorové změny a bez terapie pak může dojít ke vzniku rakoviny vulvy.

 

Diagnostika: Krauróza může být diagnostikována na základě gynekologického vyšetření, které zahrnuje zjištění pacientčiných obtíží a fyzikální vyšetření. V případě podezření na přítomnost přednádorových (nebo dokonce nádorových změn) je možné vzít z podezřelých ložisek vzorek tkáně na histologické vyšetření.

 

Terapie: Základem terapie kraurózy jsou lokální prostředky (obvykle masti), které obsahují ženské pohlavní hormony, kromě toho se mohou ženám podávat antihistaminika. Efekt těchto léků bývá většinou uspokojivý ve smyslu vymizení nepříjemného svědění. V případě potvrzení závažnějších přednádorových změn, či přímo nádorového ložiska, je nutno řešit situaci chirurgicky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů