Křeč očního víčka se odborně označuje jako tzv. blefarospasmus. Je to nepříjemný stav, který sice není ohrožující na životě, ale přesto působí řadu problémů.
Příčiny: V mnoha případech je příčina nejasná a ani provedenými vyšetřeními není odhalena. Jinak může být přítomna u úrazů hlavy a některých onemocněních mozku (roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc), u zánětů oka a u cizích těles v oku. Poměrně často jsou křeče víček popisovány u náhlého vysazení benzodiazepinů. Většinu pacientů tvoří starší dospělí lidé a lidé předdůchodového věku.
Projevy: Jak název napovídá, křeč očního víčka způsobí nekontrolované křečovité stažení víčka s velmi rychlým mrkáním. Při postižení obou víček někdy postižený vůbec nevidí a křeče mohou být navíc bolestivé. Nepříjemné záškuby mohou kromě očí postihovat i okolní obličejové svalstvo. Záchvat obvykle trvá minuty a hodiny a je doprovázen nesnášenlivostí prudkého světla, které způsobuje bolesti hlavy a nevolnost.
Diagnostika: Pacient s popisovanými obtížemi je většinou vyšetřen neurologem a očním lékařem. Vyšetření mohou kromě běžného fyzikálního vyšetření zahrnovat i provedení některé ze zobrazovacích metod k vyloučení některých akutních onemocnění mozku (CT vyšetření, magnetická rezonance).
Léčba: Opakované nepříjemné křeče se léčí aplikací některých sloučenin do blízkosti víčka, jde například o botulotoxin nebo atropin, které snižují napětí místních svalů. Pokud léčba neúčinkuje, lze provést speciální chirurgické zákroky, při nichž jsou cíleně narušeny svaly uzavírající víčko.
Zdroje
https://rarediseases.org
https://www.webmd.com