Svalové křeče jsou velice časté. Mohou být zcela banální, ale mnohdy jde i o projevy vážných onemocnění. Máme-li křeče definovat, pak se jedná o nepříjemně vnímané mimovolní stahy svalů. Hned v úvodu je vhodné křeče rozdělit na:
- Křeče určitých svalových skupin
- Křeče celkové postihující většinu svalů, nebo dokonce všechny svaly v těle
Příčiny: Popsat všechny příčiny svalových křečí je prakticky nemožné, proto se pokusím uvést alespoň ty nejčastější (u dospělých jedinců).
1. Únava svalů po fyzické námaze – Toto je asi nejčastější příčina bolestí a křečí určitých svalových skupin. Je typická zejména pro netrénované jedince, kteří nadměrně cvičili, či fyzicky pracovali. Bolesti a křeče na podkladě zatížení svalů jsou pochopitelně neškodné.
2. Nedostatek hořčíku – Toto je poměrně častá příčina svalových křečí dolních končetin. Křeče bývají pocitově nepříjemné, ale nijak zvlášť silné. Nedostatek hořčíku lze zjistit z odběru krve a laboratorního vyšetření, ale obvykle stačí i naslepo nasadit hořčík. Při užívání hořčíku v tabletách se stav upraví.
3. Nemoci žil dolních končetin – Tato skupina nemocí se může projevovat pocitem těžkých nohou, bolestmi nohou i křečemi v dolních končetinách. Detailnější popis najdete v příslušném článku.
4. Hyperventilace – Hyperventilace (hluboké a rychlé dýchání) je jednoduchý způsob, jak si může křeče vyvolat každý z nás, typické je to pro hysterické ženy. Princip tohoto stavu je, že při hyperventilaci poklesne v krvi obsah oxidu uhličitého a to pak vede k poklesu koncentrace volného vápníku v krvi. Vápník je velmi důležitý pro správnou svalovou činnost a jeho nedostatek (hypokalcémie) se projeví křečemi. Dostane-li někdo křeče při silném rozrušení, máme v podstatě jasno.
5. Zvýšená teplota – Horečka je častým vyvolavatelem křečí v dětském věku, mluvíme pak o tzv. febrilních křečích. Nejedná se o nic neobvyklého, ani závažného a utlumení horečky by mělo situaci vyřešit.
6. Hypoglykémie – Hypoglykémie je snížená koncentrace krevního cukru (glukózy). Může ji zažít každý z nás, pokud tvrdě fyzicky pracuje a nepřijímá potravu. Taková hypoglykémie obvykle nebývá silná a projevuje se celkovou únavou, slabostí, motáním hlavy apod. Hypoglykémie nejčastěji vzniká u pacientů s cukrovkou, kteří jsou léčeni inzulinem nebo PADy. Těžká hypoglykémie se projeví ztrátou vědomí a celkovými křečemi. Stane-li se něco takového známému diabetikovi, musíme myslet na hypoglykémii a podat cukr – nejlépe oslazený čaj, ideální je roztok glukózy podaný do žíly. Efekt bývá zázračný a nemocný tzv. „procitá na jehle“.
7. Epilepsie – Některé formy epileptických záchvatů se projevují křečemi (grand mal záchvat). Může se jednat o mimovolní křeče částí těla a jednotlivých končetin nebo může dojít k celkovým křečím celého těla, které jsou spojeny s pádem a ztrátou vědomí. Zdůrazňuji, že o epilepsii mluvíme za předpokladu, že se záchvaty opakují. Detailnější popisy včetně prevence, první pomoci a léčby najdete v textech o epilepsii a o status epilepticus.
8. Mozkové infekce – Mozkové infekce, jako je zánět mozkových blan (meningitida) a zánět mozkové tkáně (encefalitida), mohou mít řadu projevů včetně křečí. Nemocný mívá ztuhlou šíji, zvrací, nesnáší světlo, má horečku. Dobrým vyšetřením je lumbální punkce, kdy vezmeme vzorek mozkomíšního moku a najdeme v něm známky infekce.
9. Mozkový nádor – Mozkové nádory se mohou projevit i záchvatem křečí. Jde spíše o efekt nezhoubných nádorů, které utlačují svým ohraničeným růstem mozkovou tkáň a dráždí ji.
10. Krvácivá cévní mozková příhoda – Mozková mrtvice vzniklá na podkladě krvácení do mozku se kromě poruch hybnosti a řeči může projevit i křečemi. Pro mozkovou mrtvici vzniklou na základě ucpání mozkové cévy nejsou křeče tak typické.
11. Toxické sloučeniny – Intoxikace mnoha látkami včetně alkoholu, jiných návykových látek (kokain, pervitin, amfetaminy) a jedů (např. otrava strychninem) může vést ke křečím a stejné je to i s abstinenčními příznaky.
12. Zvýšená funkce štítné žlázy – Nadměrná činnost štítné žlázy může vyvolat život ohrožující stav spojený s poruchou vědomí, třesem a křečemi. Tento stav označujeme jako tyreotoxikóza a jedná se o efekt zvýšené hladiny hormonů štítné žlázy na náš organismus.
13. Eklampsie – Křeče ženy vzniklé v těhotenství mohou být příznakem této nebezpečné nemoci, která může způsobit smrt dítěte i matky.
14. Tetanus – Toto nebezpečné infekční onemocnění je způsobené bakterií Clostridium tetani ze skupiny klostridií. V ČR je díky očkování již velmi vzácné, ale v rozvojových státech nejde o žádnou raritu. Člověka ohrožuje toxin produkovaný bakterií, který napadne nervová zakončení na svalech a způsobí ztuhnutí a těžké křeče všech svalů v těle včetně svalů dýchacích, které mohou přejít do tzv. opistotonu. Neléčený stav končívá obvykle nepříjemnou smrtí udušením. Více informací si přečtěte v příslušném článku o této nemoci.
Diagnostika: Diagnostika svalových křečí je velmi široká – Hodně informací můžeme zjistit z náběrů krve (koncentrace minerálů, hladina krevního cukru, stav vnitřního prostředí, hormony štítné žlázy), jednoduché je změření teploty u dítěte a základní fyzikální vyšetření vůbec. Při podezření na jakoukoliv příčinu v mozku je vhodné udělat CT vyšetření mozku nebo magnetickou rezonanci a doplnit to EEG vyšetřením. Speciálně při podezření na infekci mozku je vhodné odebrat vzorek mozkomíšního moku z páteřního kanálu lumbální punkcí.
Léčba: Je-li to třeba, léčíme vyvolávající příčinu křečí. Křeče a svalovou ztuhlost samotné lze tlumit léky ze skupiny antikonvulziv a myorelaxancií.
Zdroje
https://www.medicinenet.com
https://www.healthlinkbc.ca