Tento text patří k obecnějšímu článku o nemocích žil dolních končetin, který doporučuji přečíst také. Žilní varixy neboli křečové žíly jsou označením pro rozšíření povrchových žil dolních končetin. Jedná se sice především o kosmetický problém, za jejich vznikem může stát i onemocnění závažnější a stejně tak i žilní varixy mohou mít vážné komplikace.

K pochopení příčin vzniku varixů je nutné v několika větách zmínit anatomii žilního systému dolních končetin. Z dolních končetin je krev odváděna dvěma systémy žil – povrchovým a hlubokým. Hluboký systém odvádí větší množství krve a s povrchovým systémem je propojen spojovacími žilami. Žíly dolních končetin jsou vybaveny chlopněmi, které umožňují tok žilní krve jedním směrem – z dolních končetin pryč. Jednosměrnými chlopněmi jsou vybaveny i spojovací žíly a tak je umožněn tok krve z povrchového systému do hlubokého a nikoliv naopak. Kromě chlopní napomáhá toku krve i svalová pumpa, kdy pohyby svalů dolních končetin napomáhají vytlačovat krev z dolních končetin pryč.

 

Příčiny: Příčin vzniku křečových žil může být celá řada a mohou se vzájemně kombinovat. Povrchové žíly se začnou vakovitě rozšiřovat, pokud jsou přetěžovány velkým objemem krve, či pokud je narušená jejich žilní stěna, která ztrácí svou pevnost. Významným faktorem je chronická žilní insuficience. Tento stav bývá vrozený a projevuje se poruchou funkce žil dolních končetin, poruchou funkce žilních chlopní apod. Tato žilní nedostatečnost se zejména u žen může zkombinovat se sedavým neaktivním způsobem života (není využívána svalová pumpa) a hormonálními změnami v těhotenství. Důsledkem tohoto stavu je městnání krve v žilním systému dolních končetin a kvůli narušené funkci chlopní v spojovacích žilách přelévání krve z hlubokého systému do povrchového. Povrchový systém není na tak velikou objemovou zátěž stavěný, a proto se jeho žíly začnou vakovitě rozšiřovat. Dojde-li v povrchovém systému k opakovaným zánětům povrchových žil (tromboflebitidy), naruší se žilní stěna, její mechanická odolnost se sníží a vznik varixů je ještě pravděpodobnější.

Jinou příčinou vzniku křečových žil v povrchovém systému je hluboká žilní trombóza, kdy dojde ke vzniku krevní sraženiny v hlubokém žilním systému. Sraženina ztěžuje odtok krve hlubokým systémem a krev proto více odtéká povrchovým systémem, jehož žíly se začnou roztahovat.

 

Projevy: Křečové žíly vznikají dlouhodobě – dochází k jejich postupnému rozvoji a ke zhoršování stavu. Kromě klikatících se vystouplých žil se mohou objevovat nepříjemné příznaky typické pro chronickou žilní nedostatečnost – pocit těžkých nohoubolesti nohoukřeče, únavnost a brnění. V případě vzniku tromboflebitidy ve varikózních žilách se objeví zarudnutí podél žilního průběhu a také bolestivost. Dlouhodobější existence žilních varixů jako důsledku zhoršeného odtoku krve z dolních končetin zvyšuje riziko vzniku žilních bércových vředů. Tkáně dolních končetin mají při městnání žilní krve horší životaschopnost i zpomalenou schopnost hojení a i malé poranění může vést ke vzniku mokvajících zapáchajících vředů.

 

Diagnostika: Žilní varixy lze diagnostikovat pohledem a pohmatem. Při celkovém vyšetření je vhodné použít i ultrazvuk žil dolních končetin, který může prokázat průchodnost, či neprůchodnost hlubokého žilního systému.

 

Prevence: Vhodnou prevencí vzniku křečových žil je dostatečná pohybová aktivita, snížení tělesné hmotnosti, případně nošení elastických kompresivních punčoch. Vhodné je omezit dlouhé stání a spíše sedět se zvednutýma nohama, to zjednoduší odtok krve.

 

Léčba: Jako léky se podávají s poměrně dobrým efektem tzv. venofarmaka. Řadí se k nim léky, jako je např. Glyvenol, Detralex, Anavenol, Cyclo 3 fort apod. Tyto sloučeniny zpevňují žilní stěny, zlepšují odtok krve z dolních končetin a snižují otoky. V literatuře lze také najít v souvislosti s křečovými žilami zmínky o ženšenu a dalších léčivých rostlinách. Kromě toho existuje řada dalších úspěšných preparátů, které se v léčbě žilních nemocí používají. Je samozřejmě vhodné všechny tyto léky a preparáty zkombinovat s preventivními opatřeními uvedenými výše.

Radikálnější možností léčby je chirurgická operace, při které se rozšířené žíly prostě odstraní. Před tímto zákrokem je ovšem nezbytně důležité, aby se lékař přesvědčil o průchodnosti hlubokého žilního systému. Pokud by totiž odstranil varikózní žíly povrchového žilního systému a hluboký systém by byl v téže době neprůchodný, nemohla by krev z dolní končetiny odtékat vůbec.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů