Kručení v břiše je způsobeno silnějšími pohyby střev (odborně střevní peristaltikou). Střeva se v břiše hýbou každému z nás a jejich pohyby jsou dobře slyšitelné po přiložení fonendoskopu na břišní stěnu. Pokud jsou zvuky slyšitelné na dálku prostým uchem, mluvíme o kručení a odborně označujeme tyto zvuky jako borborygmy.
Příčiny: Ve většině případů nejde o nic vážného a stav není nutno nijak drasticky léčit. Kromě toho může být ovšem časté kručení v břiše spojeno s některými onemocněními trávicí trubice.
1. Vliv hladovění a potravy – Kručení v břiše se objevuje nalačno a obvykle ustává při jídle. S časovým odstupem po jídle se nicméně může kručení vrátit, jak je potrava postupně posunována trávicím traktem. V tomto případě však již není spojeno s pocitem hladu.
2. Funkční potíže – Funkční poruchy trávicího traktu jsou velmi četné. V podstatě se jedná o potíže, které nejsou spojeny s přítomností jasné choroby. Některým lidem se prostě střeva hýbou silněji než jiným a to může vyvolat častější kručení. Kručení v břiše tak může být součástí obtíží u dráždivého tračníku. K rychlému a nadměrnému pohybu střev mohou napomáhat špatné stravovací návyky, nepravidelné stravování, stres a nadměrný přísun kofeinu.
3. Plynatost – Nadměrné naplnění střev plynem vede k přelévání plynného obsahu a to způsobuje hlasité škrundání a kručení. Kromě funkční plynatosti jmenujme jako možnou příčinu dietní chybu (zelí, fazole a jiné potraviny způsobující nadměrnou tvorbu plynu), divertikulózu, intoleranci mléka, celiakii (a jakékoliv jiné záněty střev vedoucí k poruchám vstřebávání živin). Nevstřebané živiny jsou pak metabolizovány střevními bakteriemi za vzniku plynu.
4. Infekční záněty střev – Kručení v břiše bývá přítomno u většiny infekčních střevních zánětů včetně virových (např. noroviry, rotaviry) a bakteriálních (např. salmonela, úplavice, kampylobakter, závažná pseudomembranózní kolitida apod.). Dominujícími příznaky bývá horečka, křeče v břiše, nevolnost a průjem.
5. Jiné vážnější choroby – Kručení v břiše se může objevit i v rámci některých vážných nemocí trávicího traktu, ačkoliv není příznakem hlavním a obvykle je zastřen dalšími příznaky (viz níže). V rozvaze je nutné myslet na infekční záněty střev, žaludeční vřed, Crohnovu nemoc, divertikulitidu, ulcerózní kolitidu a nádory trávicího traktu, zejména na rakovinu tlustého střeva. To samozřejmě neznamená, že u každého člověka s kručením v břiše předpokládáme tyto choroby, řídíme se přítomností dalších varovných příznaků (opět viz níže).
Diagnostika: Člověk s nepříjemným kručením břicha může být vyšetřen lékařem. Kromě zjištění přesných obtížích a jejich vztahu k příjmu potravy je nutné pátrat po jakýchkoliv dalších varovných příznacích, jako jsou úbytek na váze, zvýšená teplota, bolest břicha, krev ve stolici, střídání průjmů se zácpou a jiné. V takových případech bychom měli provést základní vyšetření k vyloučení závažných onemocnění trávicího traktu, u starších lidí zejména rakoviny tlustého střeva. Ideálními vyšetřeními je ultrazvuk břicha, gastroskopie a kolonoskopie. Pokud máme podezření na infekční záněty střev, je vhodné provést kultivační vyšetření stolice.