Kuří oko je lidové označení pro velmi častý problém dolních končetin, kdy dochází k místnímu zesílení kožního krytu. Kuří oka se mohou zvětšovat a postiženému způsobovat nepříjemné problémy.

 

Příčiny: Kuří oko je vlastně ochrannou kožní reakcí na zevní síly, které působí na okrajové části nohou. Typicky je za problémem příliš těsná obuv a vysoké podpatky. Kuří oka vznikají často na kloubech prstů a dalších místech, která jsou vystavena zvýšenému tlaku.

 

Projevy: Kuří oko je okrskem zesílené pokožky, dalo by se popsat jako nepravidelný čep lokálně tuhé a zesílené kůže s povrchem drsným na pohmat. Někdy může způsobovat bolesti a otok okolní tkáně. Do kuřího oka mohou proniknout bakterie a infikovat ho, což může vést k jeho zvředovatění. Z toho důvodu je nutná prevence otlaku nohou u diabetiků, kdy může přítomnost infikovaného kuřího oka a zhoršené hojivosti tkání snadno vést k rozvoji diabetické nohy.

 

Diagnostika: Diagnózu si může udělat každý sám, z lékařů se problematika nejvíce týká kožních specialistů a-nebo ambulantních chirurgů.

 

Léčba: Je nutné začít nosit vhodnější obuv a nepřetěžovat nohy, což zabrání zhoršování kuřích ok a tvorbě nových. Již existující kuří oka se dají opatrně seříznout (žiletkou nebo skalpelem), nebo po namočení do teplé vody šetrně odrhnout pemzou. Velmi účinná je lokální aplikace preparátů (nejčastěji mastí) obsahujících kyselinu salicylovou. Tato kyselina umožní změkčení kůže a vymizení kuřího oka. Došlo-li k infikování kuřího oka bakteriemi za vzniku vředu, mohou být v léčbě potřeba antibiotika, zvláště jedná-li se o diabetika.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů