Kvasinkové onemocnění pochvy a zevních pohlavních orgánů ženy je snad nejčastějším typem infekčních plísňových onemocnění. Kvasinky v této lokalizaci mohou ženy nejen nepříjemně obtěžovat, ale někdy poukazují na přítomnost jiných (a někdy i vážných) onemocnění.
Příčiny: Původcem onemocnění je zejména kvasinka candida albicans [Kandida albikans], která s oblibou napadá sliznice lidského těla. Nemusí se vyskytovat jen v pochvě, ale i na kůži a na sliznici trávicí trubice (typická je kvasinková infekce dutiny ústní). Vzácné ale smrtelně nebezpečné jsou vnitřní formy kvasinkových onemocnění, kdy candida napadne vnitřní orgány a rozšiřuje se krví po těle. Kvasinky žijí na sliznicích i u zdravých lidí, ale imunita dokáže jejich počet redukovat na minimální míru. Horší funkce imunity je pak často spojena s vyšším výskytem kvasinkových infekcí. Z toho důvodu je při opakovaných nálezech kvasinkových nákaz vyšetřit pacientku a pokusit se diagnostikovat stavy, které mohou se snížením imunity souviset. Mezi takové stavy patří cukrovka a v případě rizikovějšího člověka (promiskuitní, homosexuál, narkoman) není od věci udělat testy na HIV. Onemocnění AIDS je poruchou imunity v její nejryzejší formě, a kvasinkové infekce vznikají u HIV pozitivních mnohem častěji.
Poměrně častým původcem vzniku kvasinkových infekcí může být i podávání antibiotik. V pochvě existuje křehká rovnováha mezi mnoha mikroorganismy. Použitím antibiotik se rovnováha vychýlí v neprospěch bakterií, kvasinky nad nimi snadněji získají převahu a začnou se množit.
Projevy: Kvasinkový zánět vaginy je obvykle spojen s nepříjemnými pocity, úporným svěděním pochvy, pálením a výtokem. Kvasinkový výtok bývá bělavý a tvarohovitý, sliznice pochvy je obvykle zarudlá. Zevní genitál může být při postižení také zarudlý, případně jsou na něm přítomny bělavé povlaky tvořené plísní.
Diagnostika: Podezření na nemoc lze pojmout z klinických projevů, ale jisti si můžeme být až poté, co se provede stěr z pochvy, a kvasinky jsou nalezeny pod mikroskopem nebo při kultivaci v mikrobiologické laboratoři. Jak jsem již zmínil výše, měla by po opakované diagnóze kvasinkových infekcí pochvy následovat základní vyšetření (náběry krve, fyzikální vyšetření), která by zhodnotila celkový zdravotní stav pacientky. Důležité je zejména vyloučení nebo potvrzení cukrovky.
Léčba: Používají se léky ze skupiny antimykotik (protiplísňové léky). Podávají se ve formě mastí a vaginálních globulí, při těžkých infekcích lze tyto místně účinkující lékové formy zkombinovat s klasickými tabletkami. Dodejme ještě závěrem, že antibiotika jsou proti kvasinkám zcela neúčinná a naopak mohou kvasinky podpořit tím, že zlikvidují bakterie, které kvasinkám konkurují. Najde-li se další nemoc, která je zodpovědná za poruchu imunity, léčíme ji samozřejmě také.
Zdroje
https://www.cdc.gov
https://www.healthline.com