Larvovaná deprese je specifický podtyp depresivního stavu, se kterým se nicméně paradoxně v první řadě setkávají nikoliv psychiatři, ale lékaři jiných odborností. Porucha je nepříjemná jak pro pacienta, tak pro zdravotnické pracovníky snažící se přijít na kloub jeho obtížím.

 

Příčiny: Podobně jako u jiných psychiatrických poruch ani zde neznáme přesnou příčinu vzniku larvované deprese. Zřejmě jde o nerovnováhu v systému mozkových neuromediátorů, což jsou sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami. Podíl na rozvoji příznaků má jistě genetika i vlivy zevního prostředí.

 

Projevy: Hlavním problémem larvované deprese je ten, že člověk si nestěžuje na poruchy nálady, ale projevují se u něj zcela tělesné obtíže. Obvykle dominují nejrůznější trávicí příznaky (např. nevolnost, průjmy, bolesti břicha), sucho v ústech, nadměrné pocení, bolesti hlavy a zad, motání hlavy a mnohé další.

 

Diagnostika: Larvovanou depresi může pomoci odhalit psychiatrické vyšetření. To se ovšem velmi snadno řekne, ale hůře udělá. Než toto vyšetření proběhne, projde si nemocný celou řadou méně či více invazivních vyšetření, která mají vyloučit přítomnost organických onemocnění (krevní náběry, rentgeny, CT vyšetření, endoskopická vyšetření apod.).

 

Terapie: Základem terapie larvované deprese je kombinace odborné psychoterapie a podávání léků ze skupiny antidepresiv. Velmi obtížné je získat důvěru pacienta a pomoci mu pochopit, že jeho tělesné příznaky mají ve skutečnosti psychický původ.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů