Laryngomalacie je onemocnění postihující hrtan (larynx), přesněji řečeno jeho chrupavky. Podstatou je nadměrná měkkost chrupavek hrtanu včetně záklopky hrtanové (epiglottis). Pokud se nemocný člověk nadechuje, nedostatečně pevná epiglottis je nasávána směrem do hrtanu a může tak uzavírat dýchací cesty.
Příčiny: Laryngomalacie je většinou vrozený stav, který souvisí s opožděním vývoje chrupavek hrtanu během nitroděložního vývoje. Přesná příčina není jasná a předpokládá se vliv geneticky podmíněné poruchy.
Projevy: Základním projevem laryngomalacie je zužování dýchacích cest s dušností a chrčivým hvízdavým zvukem při nádechu a výdechu, který označujeme jako stridor. Tento stridor se u laryngomalacie objevuje už v dětském věku u novorozence.
Diagnostika: Diagnózu určuje obvykle lékař ORL (ušní-nosní-krční) na základě zjištěných klinických příznaků a laryngoskopického vyšetření.
Terapie: V drtivé většině případů se stav postupem času samovolně upraví. Ve zbývajících případech se provádí chirurgické zákroky, které mají za cíl normalizovat anatomické poměry v hrtanu a zajistit průchodnost dýchacích cest.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://rarediseases.info.nih.gov