Nadýmání (plynatost) je nepříjemný příznak, který trápí podstatnou část populace. Z toho důvodu je i léčba nadýmání velice důležitá a je vhodné o ní něco vědět.

 

Režimová opatření: Režimová opatření jsou samozřejmě základem léčby plynatosti. Je vhodné omezit potraviny, které u člověka vedou k nadměrné tvorbě střevních plynů. Do značné míry je to individuální, ale o některých potravinách to platí obecně. Člověk by se měl vyhýbat například luštěninám, nekvašeným mléčným výrobkům a perlivým nápojům. Kromě toho je vhodné předejít polykání vzduchu při jídle (aerofagie), ke kterému dochází při hltání. Spolykaný vzduch částečně zůstává v trávicím traktu a podílí se na plynatosti. Kromě dietních změn se doporučuje i zvýšení fyzické aktivity. Fyzická aktivita celkově urychluje střevní pohyby a snižuje hromadění plynů ve střevech.

 

Bylinky: Pozitivní efekt proti nadýmání je popisován při pravidelném pití bylinných čajů obsahujících fenykl, zázvor, mátu a anýz.

 

Léky: Léky proti nadýmání bývají volně prodejné preparáty, které účinkují proti nadýmání různými mechanizmy. Mezi používané přípravky patří například tyto:

Espumisan – Tento přípravek obsahuje účinnou sloučeninu simetikon, která ovlivňuje povrchové napětí plynu ve střevě, a umožňuje tak jeho snadnější vstřebání. Výhodou preparátu je minimum vedlejších účinků díky prakticky nulovému vstřebávání z trávicího traktu.

Sab simplex – Sab simplex obsahuje stejnou účinnou látku jako Espumisan, a i jeho efekt je tedy obdobný.

Meteospasmyl – Meteospasmyl je oblíbený preparát, který obsahuje simetikon a alverin-acetát. O účinku simetikonu jsem psal již výše, alverin-acetát navíc uvolňuje stahy hladké svaloviny střeva, uvolňuje střevní napětí a tím působí proti bolestem spojeným s nafouknutím střeva.

Probiotika – Obecně řečeno přípravky ze skupiny probiotik mohou účinkovat proti nadýmání, a to zejména tehdy, pokud se plynatost objevila v důsledku narušení rovnováhy střevní mikroflóry.


Zdroje
http://www.jnmjournal.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů