Ledvinová kolika je nepříjemný a bolestivý stav, který sice není život ohrožující, ale může nemocnému řádně znepříjemnit život.

 

Příčiny: Klasickou příčinou jsou močové kameny, o jejichž vzniku si můžete přečíst v příslušném textu. Drobné kaménky mohou odejít spolu s močí. Problém nastane tehdy, když kámen močové cesty ucpe (obvykle jednoho z močovodů) a zastaví odtok moči. Svalovina močového traktu se pak začne reflexivně stahovat a uvolňovat ve snaze překážku odtlačit. To pak vede k projevům koliky.

 

Projevy: Kolika je označení pro prudkou bolest, která přichází ve vlnách a mezi bolestivými záchvaty dochází k jejímu zklidňování až vymizení. Je to dáno právě periodickými stahy a uvolněním močových cest nad překážkou ve snaze kámen vypudit. Bolest břicha při kolice je značně nepříjemná, pacient obvykle zvrací, bývá opocený a neklidný - snaží se najít úlevovou polohu, což však není možné. Je-li překážka v horní části vylučovacího traktu, je bolest břicha lokalizovaná v horní části podbřišku na straně ucpaného močovodu a může vystřelovat do zad. V případě, že k ucpání dojde níže, je bolest lokalizovaná v dolní části podbřišku a vystřeluje do třísla, u mužů někdy až do šourku a u žen do stydkých pysků. Při poranění stěny močových cest konkrementem se může objevit krev v moči.
 


Komplikace: Hromadící se moč nad překážkou může začít utlačovat ledvinnou tkáň (hydronefróza) a to může časem vést k jejímu nevratnému poškození. Neodtékající moč se také může snadno infikovat bakteriemi, což může vyústit v akutní zánět ledviny.

 

Diagnostika: Kromě výše zmíněných projevů je důležitý rentgen břicha, na kterém většinou kámen vidíme (ne však stoprocentně). Význam může mít i ultrazvuk břicha, kdy lze někdy najít rozšířený močovod nad místem uzávěru a někdy i rozšířenou ledvinnou pánvičku. Rozšíření je dáno tlakem moči nad překážkou, která nemůže volně odtékat. Je možno provést i vylučovací urografii, která ukáže průtok moči vylučovacím systémem a případné překážky, či zúžení.

 

Léčba: Podávají se léky uvolňující stahy svaloviny (tzv. spazmolytika), léky proti bolesti, infuze k zavodnění. Péče spadá do kompetencí urologa. Pokud nedojde k uvolnění kamene, musí jej urolog odstranit - obvykle pomocí nástrojů zaváděných přes močovou trubici. Není-li to možné, provede se někdy nabodnutí vylučovacího systému nad místem překážky a pomocí trubičky se udělá dočasný umělý vývod (nefrostomie). To proto, aby hromadící se moč neohrozila tkáň ledviny.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů