Existuje celá řada přípravků na hubnutí, ve skutečnosti se ovšem většinou jedná o doplňky stravy. Skutečných léků na hubnutí je v ČR registrováno pouze několik, některé jsou na volný prodej, jiné na lékařský předpis. Mají sice prokázaný účinek, ale na druhou stranu s sebou nesou i různá rizika a potenciální nežádoucí účinky.
Běžně se rozlišují tyto druhy léků na hubnutí:
1. Léky působící na nervový systém – Omezují pocit hladu (odborně je označujeme jako anorektika). Typickým zástupcem je např. účinná látka sibutramin (léky Sibutramin, Lindaxa, Meridia) a sloučenina phentermin (lék Adipex retard). Phentermin má některé nežádoucí účinky na psychiku, dále pak by se neměl užívat u některých chorob, jako je například plicní hypertenze a zelený zákal. Detailnější informace najdete v příslušném textu o tomto léku. Sibutramin měl mnohem častější a závažnější nežádoucí účinky. U jeho uživatelů byl zjištěn zvýšený výskyt mozkových mrtvic a infarktů, proto byly v České republice preparáty obsahující sibutramin zcela staženy z legálního prodeje.
Novějším preparátem působícím na nervový systém je lék Mysimba, který obsahuje kombinaci naltrexonu a bupropionu. Lék působí na centrální nervový systém a snižuje chuť k jídlu, i když přesný mechanizmus účinku není přesně znám.
2. Léky ovlivňující vstřebávání živin – Typickou sloučeninou této skupiny léčiv je orlistat (léky Alli, Orlistat, Xenical), který brání vstřebávání tuků ve střevě. Tyto léky nemají tolik nežádoucích účinků jako sloučeniny působící na nervový systém, narušení vstřebávání tuků může při současně nevhodné dietě vést ke vzniku průjmů s mastnou žlutou stolicí.
3. Liraglutid - Liraglutid je sloučenina, kterou je nutno uvést zvlášť. Působí komplexně na metabolizmus sacharidů, ovlivňuje chuť k jídlu a snižuje hladinu krevního cukru. Preparáty obsahující liraglutid se proto dají použít v léčbě cukrovky 2. typu, ale jeden z nich s názvem Saxenda je určen právě k terapii obezity. Saxenda se aplikuje injekčně do podkoží 1x denně. Její efekt bývá dobrý, ale jde o drahý preparát, který může mít různé nežádoucí účinky (nejčastěji silnější trávicí potíže).
4. Semaglutid - Semaglutid je sloučenina podobná liraglutidu a má podobný mechanizmus účinku. Taktéž se používá v léčbě cukrovky 2. typu, ale preparát Ozempic lze použít i jako lék na hubnutí. Kromě dosti vysokého účinku je jeho výhodou podkožní aplikace 1x za týden. Nevýhodou je vysoká cena a potenciální nežádoucí účinky (viz příslušný text o Ozempicu).
5. Tirzepatid - Tirzepatid je do určité míry podobný svým efektem semaglutidu a liraglutidu, ale měl by být ještě účinnější. Aplikuje se podkožně 1x týdně a preparát se jmenuje Mounjaro.
Závěr: Léky na hubnutí nepředstavují velké procento předepisovaných medikamentů v interní medicíně, jsou však spolu s režimovými a dietními opatřeními (dostatek pohybu, zdravá strava) důležitými prostředky boje s obezitou. Vzhledem k potenciálně závažným vedlejším účinkům a nevhodnosti kombinace s některými dalšími léky (viz příslušné texty) by rozhodně neměly být užívány bez vědomí lékaře, nejlépe obezitologa.