Antimykotika jsou pestrou skupinou léků, které mají jedno společné - účinkují proti infekčním onemocněním způsobeným plísněmi. Plísně jsou parazitické houby, které většinou nepůsobí závažné choroby, nejčastěji se vyskytují kvasinky. Vážné plísňové infekce vznikají u lidí s oslabenou imunitou a tito lidé mohou být plísní i usmrceni.
Efekt antimykotik: Účinné sloučeniny antimykotik obvykle účinkují na cytoplazmatickou membránu na povrchu plísní. Častým mechanizmem účinku je narušení některých enzymů potřebných pro syntézu složek této membrány. Důsledkem je narušení schopnosti plísní růst a množit se, což usnadňuje jejich likvidaci imunitním systémem. Některé léky zvyšují propustnost cytoplazmatické membrány, což plísně poškozuje také.
Využití: Antimykotika využíváme v léčbě řady plísňových infekcí od banálních po ty velmi závažné. Z běžných plísňových nemocí může jít o slizniční kvasinkové infekce (kvasinkové infekce dutiny ústní, kvasinkový zánět jícnu, kvasinkové infekce pochvy), kvasinkové infekce hlubokých tkání, plísňové infekce kůže a plísně nehtů. Z méně častých infekcí mohou být antimykotika použita například u kryptokokových infekcí (kryptokoková meningitida), u mukormykózy, u aspergilových infekcí, při pneumocystových infekcích, u histoplazmózy a blastomykózy. V některých případech se mohou antimykotika podávat i preventivně pacientům se silně oslabenou imunitou.
Účinné látky
Flukonazol - Léky s touto účinnou látkou jsou běžně používané. Příkladem jsou medikamenty jako Apo-Fluconazol, Fluconazol, Flukonazol, Forcan, Diflucan a Mycomax.
Ketokonazol - Nejvíce používaným lékem obsahujícím ketokonazol je Nizoral.
Klotrimazol - Tato sloučenina je obsažena v lécích jako je Canesten, Candibene, Imazol, Clotrimazol, Jenamazol, Imacort apod.
Amfotericin B - Běžně se nepoužívá a je vyhrazen pro závažné plísňové infekce. Příkladem je lék Abelcet.
Terbinafin - Najdeme jej v lécích jako je Terfimed, Terbinafin a Lamisil.
Nystatin - Vyskytuje se v lécích jako je Macmiror, Fungicidin a Polygynax.
Ekonazol - Najdeme jej v krému Pevaryl
Amorolfin - Nachází se v laku na nehty Loceryl
Flutrimazol - Nachází se v přípravku Micetal
Ciklopirox-olamin - Nachází se např. v přípravku Batrafen
Podávání: Preparáty mohou být podávány systémově, nebo lokálně. Systémové podávání může být v podobě tablet, nebo nitrožilních infúzí. Nitrožilní podávání antimykotik je nicméně málo časté a je vyhrazeno spíše pro závažnější infekce. Zřejmě nejčastější je lokální aplikace antimykotik v podobě krémů, mastí a vaginálních tobolek k terapii slizničních a kožních plísní.
Nevýhody: O konkrétních vedlejších účincích si přečtěte v příslušných textech o jednotlivých lécích. Zde uveďme, že antimykotika užívaná v tabletách, či infúzích mají výrazně více vedlejších účinků než antimykotika užívaná lokálně (masti, krémy, spreje, vaginální tobolky, apod.).
Poměrně běžné jsou trávicí obtíže jako je nechutenství, nevolnost, zvracení a průjmy. U některých lidí může dojít k poškození jater se zvýšením jaterních testů a vzácně i se vznikem žloutenky. Antimykotika mohou mít vliv na krvetvorbu za vzniku chudokrevnosti a nedostatku krevních destiček. Vyloučit nelze ani vznik alergických reakcí, které mohou mít i podobu anafylaktického šoku.
Masti, krémy, spreje a vaginální tobolky mají mnohem méně nežádoucích účinků. Dominují příznaky kožního a slizničního podráždění se zarudnutím a svěděním, nebo podobně vyhlížející lokální alergické reakce.
Zdroje
https://www.dentalcare.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov