Leukemoidní reakce je hematologický odborný termín, který znamená výrazné zvýšení počtu bílých krvinek v krevním řečišti připomínajícím leukémii.

 

Příčiny: Příčinou bývá akutní stav, který souvisí se závažnějším zánětem, v jehož rámci jsou mobilizovány bílé krvinky do krve. Můžeme si to přirovnat k vojenské mobilizaci. Důvodem je obvykle akutní infekce, těžší poškození tkání, nebo podání velké dávky kortikoidů.

 

Projevy: V krvi se prudce navýší počet bílých krvinek a to až nad hodnoty výrazně nad 25 miliard bílých krvinek na litr krve (normálně je to pod 9 miliard na litr krve). Řada z takto vychrlených bílých krvinek může být sice zralých, ale stále ještě velmi mladých. Tento nález může do určité míry připomínat chronickou myeloidní leukémii – odtud název leukemoidní (tj. „leukémii připomínající“).

 

Diagnostika: Většinou najdeme příznaky vyvolávajícího onemocnění (např. známky závažnější infekce), samotné zvýšení počtu bílých krvinek diagnostikujeme jednoduchým krevním náběrem. Odlišení od leukémie se provede speciálními cytogenetickými vyšetřeními, které vyloučí přítomnost určitých chromozomálních vad v bílých krvinkách a vyloučí, že se jedná o nádorové klony jedné konkrétní bílé krvinky. V případě pochybností je možné vyšetřit kostní dřeň (sternální punkce, trepanobiopsie), kde by neměla být při leukemoidní reakci zjištěna žádná vážnější porucha.

 

Léčba: Leukemoidní reakce je sama o sobě prakticky neškodná a podaří-li se vyléčit vyvolávající příčinu, pak dochází poměrně rychle k normalizaci počtu bílých krvinek.


Zdroje
https://en.wikipedia.org
https://medlineplus.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů