Leukoderma je označení pro relativně častý kožní nález, který ovšem není v pravém slova smyslu vlastní chorobou, a jejíž podstatou je ložisková ztráta kožního pigmentu. Může představovat určitý kosmetický problém, a proto je vhodné o ní něco vědět.

 

Příčiny: Leukoderma nebývá vrozená, ale objevuje se až během života. Vyvolávajícími příčinami může být poškození kůže fyzikálními faktory (např. popáleniny, omrzliny) nebo infekcemi. Historicky bývala leukoderma častá u pokročilejších forem syfilis a tento stav se odborně označuje jako leucoderma syphylitica.

Pozn: Existuje i velmi podobný stav známý jako vitiligo, to má však jiné příčiny a poněkud jiný vzhled (ostřejší ohraničení depigmentované kůže).

 

Projevy: Poškození kůže je spojeno s narušením pigmentových buněk v kůži a následnou ztrátou pigmentu. Leukoderma má podobu nepravidelných a neostře ohraničených okrsků kůže, které jsou v důsledku chybění pigmentu abnormálně světlé. V místech leukodermy je kůže výrazně hůře chráněná proti ultrafialovému záření a při pobytu na slunci se může velmi snadno spálit.

 

Diagnostika: Leukoderma je viditelná na první pohled, diagnózu v případě pochybností stanovuje kožní lékař.

 

Léčba: Leukoderma nebolí a kromě kosmetického aspektu žádné problémy nezpůsobuje. Na druhou stranu není moc možností, co s již vytvořenou leukodermou dělat. Žádné léky neexistují, pigment se do postižených oblastí žádným zázrakem nevrátí. Používání tmavého make-upu nebo samoopalovacího krému je sice možné, ale stoprocentní účinek nemá. Důležitá je dostatečná péče o depigmentované okrsky kůže a používání kvalitních opalovacích krémů s vysokým UV faktorem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů