Ludwigova angína je závažná infekce spodiny dutiny ústní, která má podobu špatně ohraničené flegmóny. Nejde o formu klasické angíny, slovo angína zde má přenesený význam ve smyslu „svíravá bolest“.
Příčiny: Ludwigova angína vzniká v důsledku bakteriální infekce, která se rozšířila do tkání spodiny dutiny ústní, vyvolávajícím činitelem mohou být streptokoky, stafylokoky, či jiné bakterie. Ve většině případů jde o pacienty s velmi špatnou ústní hygienou. Vícečetný výskyt neléčených zkažených zubů riziko vzniku choroby zvyšuje. Dalším rizikem je narušená funkce imunitního systému, kterou můžeme pozorovat například u chronických alkoholiků (vlivem podvýživy).
Projevy: Ludwigova angína se projevuje velmi silnou bolestí spodiny dutiny ústní a okolních měkkých tkání na krku. Kromě toho bývá přítomen jejich výrazný otok. Bolest je tak silná, že může omezit otevírání úst a zabránit polykání, což je spojeno s vytékáním slin z úst. Z celkových projevů bývá přítomna vysoká horečka se zimnicí a třesavkou. V případě neléčeného šíření infekce může vlivem otoku tkání dojít k útlaku dýchacích cest s dušením a-nebo ke vzniku smrtelně nebezpečného septického stavu.
Diagnostika: Ludwigova angína se projevuje výše zmíněnými projevy, na první pohled je viditelný výrazně bolestivý otok krčních tkání v okolí dolní čelisti. Nutné je provedení ORL vyšetření, k určení rozsahu postižení měkkých tkání může pomoci CT vyšetření zmíněné anatomické oblasti. Laboratorní vyšetření opět odpovídá přítomnosti bakteriální infekce (zvýšené CRP, prokalcitonin a bílé krvinky), často bývají pozitivní hemokultury.
Léčba: Základem terapie Ludwigovy angíny je agresivní terapie širokospektrými antibiotiky podávanými nitrožilně. Podpůrnou terapii může představovat léčba bolesti a otoku krčních tkání s dočasným zajištěním výživy (na několik dnů může být nutná parenterální výživa pomocí výživových roztoků). V případě útlaku dýchacích cest může být nutné vytvoření dočasné tracheostomie. U některých postižených jedinců může být efekt antibiotik pouze částečný, dojde k ohraničení infekce se vznikem abscesů a v takovém případě je nutné zajistit jejich vyprázdnění chirurgickou cestou. Pokud nemocný infekci přežije a uzdraví se, je nutné vyšetření zubním lékařem s důkladným ošetřením chrupu.
Zdroje
https://medlineplus.gov
https://www.healthline.com