Lyellův syndrom je označení pro velmi závažný a naštěstí vzácný stav, při kterém dochází k masivnímu poškození kožního krytu. Jiný název pro Lyellův syndrom je Syndrom opařené kůže a odborný termín je Toxická epidermální nekrolýza.

 

Příčiny: Lyellův syndrom nejčastěji vzniká jako nežádoucí efekt některých léčiv. Mezi možné původce se počítají některé protizánětlivé léky, léky na uvolnění svalů, léky proti epilepsii a léky proti dně. Uvažuje se i o vlivu některých virových infekcí. Znovu je nutno zdůraznit, že se jedná o raritní komplikaci, která se za rok objeví asi u 1 člověka z milionu.

 

Projevy: V reakci na lék dojde k odumření některých buněk kůže. Jsou to bohužel právě ty buňky, které drží kožní kryt pohromadě. Syndrom začíná horečkou, mohou být přítomné příznaky infekce horních cest dýchacích. Na kůži se začnou objevovat rozsáhlé zarudlé plochy a obrovské puchýře. Kůže se následně může začne ve velkých kusech odlupovat, dokonce pouhý dotyk a lehký tlak vede k odloučení velkých okrsků kůže (tzv. Nikolského příznak). Postiženy jsou i sliznice, zejména dutina ústní, kde vznikají bolestivé boláky, které zhoršují příjem potravy. Ztráta kožního krytu činí pacienta náchylného k infekcím a vede ke ztrátám tepla, tekutin a nedostatku bílkovin – jde o situaci podobnou těžkým popáleninám.

 

Diagnostika: Postižení kůže je patrné pohledem a pohmatem, diagnózu většinou udělá kožní lékař. Vzorky poškozené kůže mohou být vyšetřené i pod mikroskopem, kde lékař uvidí změny typické pro syndrom.

 

Léčba: Lyellův syndrom je nutno považovat za život ohrožující stav, pacient musí být hospitalizován na jednotce JIP či ještě lépe ARO. Kromě monitorování životních funkcí se léčba v zásadě podobá péči o pacienta s kritickými popáleninami. Je nutné podávat nitrožilně tekutiny a výživu, tlumit bolesti a bránit případným infekcím použitím antibiotik.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů