Lymfogranuloma venereum (LGV) je pohlavně přenosnou chorobou, která je způsobena některými podtypy chlamydií. Tato nemoc byla dříve spíše dominantou rozvojových zemí, začátkem 21. století se však stále více šíří i do vyspělých států Evropy a Severní Ameriky, přičemž vyšší incidence je mezi příslušníky homosexuální minority.

 

Příčiny: Chlamydie jsou nitrobuněční parazité, kterým jsem věnoval vlastní článek. Způsobují celou řadu chorob, poměrně nebezpečné jsou např. jejich plicní infekce. Některé podtypy (tzv. sérotypy) Chlamydie trachomatis se při pohlavním styku šíří tělními tekutinami do spádových mízních uzlin a dále do organizmu. Mikroorganizmy umí poměrně dobře pronikat přes sliznice, cestu jim usnadní nejrůznější trhlinky a poranění.

 

Projevy: Příznaky nemoci závisí na místě vstupu bakterií, nejprve se vytvoří červené zarudlé místo, které může zvředovatět (vzhled vředu na penisu u mužů) a posléze se většinou vyhojí. Do několika dnů se však rozvíjí další stádium, kdy v okolí dochází k bolestivému zvětšení mízních uzlin, které mohou hnisat a změní se v abscesy. Vytvářet se mohou i kožní píštěle (spojky mezi abscesem a povrchem těla), kterými hnis vytéká ven. Maximum změn se nachází v tříslech, v oblasti okolo konečníku (při nákaze análním stykem), eventuálně v krční oblasti (při nákaze orálním sexem). Je-li postižen konečník, objeví se kromě zvětšení uzlin v tříslech i příznaky rektálního syndromu.

 

Diagnostika: Při výskytu příznaků a anamnéze rizikového pohlavního styku se provádí sérologická vyšetření krve ke zjištění přítomnosti chlamydií.

 

Prevence: Základní prevencí je omezení promiskuity a dodržování pravidel bezpečného sexu. V případě zjištěné infekce je nutné vyšetřit a zaléčit sexuální kontakty nemocného, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce.

 

Léčba: Základem léčby jsou antibiotika z těch skupin, vůči nimž jsou chlamydie citlivé. Při jejich užívání obvykle příznaky nemoci poměrně rychle ustupují. I při úspěšném zaléčení mohou být nicméně škody na mízním systému trvalé a to se může projevovat například otoky genitálií. Forma spojená s napadením konečníku může způsobit jeho zjizvení a zúžení.


Zdroje
https://www.cdc.gov
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů