MALT lymfom (jinak též maltom) je nádorovou chorobou, která se řadí do skupiny lymfomů. Jako ostatní nemoci z této skupiny vychází i MALT lymfom z lymfocytů, významných obranných buněk organizmu.
Zkratka MALT znamená Mucosa Associated Lymphoid Tissue, což lze přeložit do češtiny jako slizniční lymfatická tkáň. Jde o důležitou součást lymfatické soustavy. Lymfatická tkáň ve sliznicích má velký význam pro obranné reakce a ochranu slizničních vrstev před mikroorganizmy. Za jistých okolností však právě z této lymfatické tkáně může vzniknout lymfom.
Příčiny: MALT lymfomy obvykle vznikají na podkladě dráždění sliznice chronickým zánětlivým procesem – může se jednat o infekční, nebo autoimunitní záněty. Nejčastějším maltomem je MALT lymfom žaludku, který může vzniknout na podkladě dráždění žaludeční sliznice přítomností bakterie Helicobacter pylori. Tato bakterie sice žije v žaludcích asi 20% obyvatel ČR, vznik lymfomu je ovšem poměrně vzácný. MALT lymfomy můžeme samozřejmě najít i v jiných částech trávicí trubice, například v tenkém střevě.
Projevy: Záleží na místě lokalizace MALT lymfomu. Žaludeční maltom se obvykle projevuje chronickými trávicími obtížemi, nevolností, nechutenstvím. MALT lymfom v tenkém střevě může svým růstem utlačit dutinu střeva a vyvolat střevní neprůchodnost.
Diagnostika: Diagnostické postupy se řídí místem lymfomu. U žaludečního MALT lymfomu je ideální vyšetřovací metodou gastroskopie, která může být spojena s odběrem vzorku na histologické vyšetření.
Léčba: MALT lymfomy se neřadí k výrazně zhoubným nádorům a mnohdy mají tendenci mizet při odstranění jejich vyvolávající příčiny. U maltomu žaludku tak mnohdy stačí vyhubit Helicobacter pylori antibiotickou léčbou. Léčba samotného MALT lymfomu se provádí klasickou chemoterapií. Prognóza je velice dobrá a šance na uzdravení jsou u maltomů velké.
Zdroje
https://lymphoma-action.org.uk
https://www.verywellhealth.com