Melanom je významným představitelem kožních nádorů. Je velmi nebezpečným nádorem s nevyzpytatelným chováním a jeho léčba a prevence mají vysokou důležitost. Melanom vzniká z pigmentových buněk (melanocytů), které se nacházejí zejména v lidské kůži a jsou nejpatrnější v mateřských znaméncích. Melanom vzniká nejčastěji ze zcela normální kůže, jen asi třetina melanomů vznikne z oněch mateřských znamének.

 

Příčiny: Asi největší význam má vystavování se slunečním paprskům (UV záření) bez ochranných krémů. Velmi škodlivé je náhlé silné spálení od sluníčka (klasicky Češi jedoucí na zájezd na týden k moři). Mezi další příčiny bude patřit jistý genetický předpoklad a výskyt melanomu u blízkých příbuzných. Svůj význam má i rasa - černoši jsou na prudké sluneční záření adaptováni a melanomy u nich vznikají minimálně, pro bělochy toto neplatí. U bělochů jsou více ohroženi lidé se světlými nebo zrzavými vlasy. Celkově vyšší riziko melanomu mají lidé s albinismem.

 

Prevence: Má zásadní význam. Každý člověk by si měl čas od času pořádně prohlédnout svou kůži a všechny viditelné pigmentové skvrny. to zahrnuje i končetiny a záda, melanom si místa nevybírá a může být kdekoliv. U každé pigmentové skvrny bychom měli zpozornět, pokud vykazuje tyto známky:

1. Je vícebarevná, část je např. hnědá, část velmi tmavá, barvy se mohou měnit (tmavnutí / zesvětlení)

2. Je asymetrická a má nepravidelné okraje

3. Není ostře ohraničená od okolí

4. Samovolně krvácí

5. Je velká (udává se, že vyšší riziko je u průměru skvrny nad 0,5 cm) a zvětšuje se

Na která znaménka si dávat pozor?

 

Obě tyto skvrny mají mnoho varujících znaků. Jsou asymetrické, mají nepravidelné okraje a jsou mnohobarevné, zčásti černé. Je velká šance, že se jedná o melanomy.

 

Samozřejmě osobou nejpovolanější k prohlédnutí znamének je kožní lékař a jednou za 1-2 roky bych jeho návštěvu z čistě preventivního důvodu doporučoval. Pokud vás totiž nějaká z kožních nemocí může spolehlivě zabít, pak je to právě melanom. U významu prevence je zásadní tato věc: Většina melanomů zprvu roste spíše povrchově a v této chvíli jsou zcela neškodné. Pokud je melanom objeven v této fázi, je naděje na uzdravení prakticky 100%. Teprve později začne melanom prorůstat do hloubky a v této fázi je riziko vzniku metastáz nepoměrně vyšší. Toto je vyjádřeno tzv. Breslow skore. Stanoví ho patolog, který po vyříznutí melanomu změří hloubku jeho prorůstání. Výsledky jsou asi takovéto:

a) Hloubka prorůstání melanomu do kůže < 1 mm (Breslow < 1mm): za 5 let od zjištění melanomu bude žít přes 95% lidí s tímto nálezem

b) Hloubka prorůstání melanomu do kůže > 1 mm (Breslow > 1 mm): za 5 let od zjištění melanomu bude žít 70% lidí s tímto nálezem. Toto číslo bude dále klesat, pokud jsou buňky melanomu nalezeny v místních mízních uzlinách a minimální přežití je při nálezu vzdálených metastáz (ve střevech, játrech, plicích, mozku...)

 

Další projevy: Melanom se nijak moc neprojevuje, někdy může růst do okolí a vystoupnout, to ovšem působí pouze kosmetický problém. Skutečný problém je ten, že melanom jako jeden z nejzákeřnějších nádorů vůbec rád vytváří zprvu skryté metastázy a ty se mohou dostat do jakéhokoliv orgánu - mozek, střeva, plíce. Jeden můj blízký příbuzný na melanom zemřel a počet orgánů zasažených metastázami nebyl malý. Pokročilé projevy již celkově probíhajícího nádorového onemocnění jsou pak dány hubnutím, únavou a poruchami funkce postižených orgánů.

Pozn.: Jen tak pro úplnost dodejme, že pigmentové buňky se mimo kůži nacházejí v duhovce a dalších částech oka, v mozkových plenách, v řadě vnitřních orgánů a tam všude může melanom vzniknout také. To je však velmi vzácné a píšu to jen pro pořádek.

 

Diagnostika: Podezření na diagnózu melanomu stanovuje kožní lékař, který si podezřelé znaménko prohlédne a eventuálně vyšetří dermatoskopem, což je zvětšující přístroj se zdrojem kvalitního světla. Při podezření na melanom je znaménko vyříznuto a histologicky vyšetřeno pod mikroskopem.

 

Léčba: Podezřelé ložisko se nejprve chirurgicky vyřízne s určitým lemem zdravé tkáně a pak teprve ji zhodnotí patolog. V případě pozitivního nálezu probíhá další léčba dle rozhodnutí lékaře, který vyhodnotí riziko. Někdy se při vyhodnoceném minimálním riziku nepodniká nic, někdy pacient jen pravidelně dochází na rentgeny plic, ultrazvuk jater a krevní náběry (sedimentace, krevní obraz, tumor markery*). Jako prevence vzniku metastáz se někdy u vyššího rizika podávají léky na principu interferonu, případné již existující metastázy se léčí chemoterapií. Jistě se v brzké době dočkáme mnoha nových preparátů zkvalitňujících léčbu, ale troufnu si tvrdit, že včasnému chirurgickému odstranění se nic nevyrovná.

*Tumor markery jsou sloučeniny nejrůznějšího charakteru, jejichž koncentrace v krvi se mění s růstem nádoru. Nejsou vhodné pro zjištění přítomnosti nádoru, ale bývají vhodné pro zjištění zvětšování / zmenšování nádorové hmoty v čase. U melanomu je tumor markerem např. tzv. S-100 protein.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.skincancer.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů