Melanosis coli [melanózis kólí] je označení pro tmavohnědé zabarvení stěny tlustého střeva, které může překvapit lékaře při kolonoskopii. Nejedná se o onemocnění v pravém slova smyslu.
Příčiny :Melanosis coli úzce souvisí s častějším nadužíváním některých projímadel, obzvláště obsahují-li sloučeniny ze skupiny antrachinonů. Jejich vedlejším účinkem dochází k častějšímu odumírání střevních buněk a ty jsou odstraňovány místními slizničními makrofágy (typ bílých krvinek), které se začnou plnit tmavým pigmentem.
Projevy: Melanosis coli nemá žádné klinické projevy. Je-li nicméně pacientovi provedena kolonoskopie, uvidí lékař na obrazovce tmavohnědě zabarvenou stěnu tlustého střeva. To trochu zhoršuje viditelnost a navíc může nález lékaře překvapit a zmást.
Diagnostika: Důležitá je informace o užívaných lécích, mezi nimiž by v této situaci měla být některá projímadla. Při kolonoskopii je možné ze sliznice odebrat vzorky na histologické vyšetření, které prokáží přítomnost makrofágů naplněných tmavohnědým pigmentem lipofuscinem.
Léčba: Terapie melanosis coli není nutná, stav není nebezpečný a nevyžaduje žádnou léčbu.