Mendelsonův syndrom je stav, kdy dojde k vdechnutí žaludečního obsahu, což následně vyvolá těžký chemický zápal plic. Žaludeční obsah je velmi kyselý, navíc může obsahovat zbytky potravy. Pokud se tato agresivní směs dostane do plic, způsobí jejich těžké poškození. Z poškozených plicních cév se může do plic dostat tekutina, což je v podstatě obraz plicního edému. Narušená plicní tkáň může být kromě toho následně napadena bakteriemi a původně neinfekční chemický zánět přejde do klasického bakteriálního zápalu plic.

 

Příčiny: Obvykle je k vdechnutí žaludečního obsahu třeba celá řada faktorů, které způsobí nedostatečnou funkci záklopky hrtanové - celková anestezie při operačních zákrocích a jiné poruchy vědomí, obrny svalů krční oblasti, poloha vleže apod. Rizikem jsou z těchto důvodů zejména operace prováděné v celkové anestezii a resuscitace. Při resuscitaci leží člověk ve vodorovné poloze a stlačování hrudníku může způsobit vytlačování žaludečního obsahu směrem vzhůru, odkud je pak vdechnutý.

Schéma - Žaludeční tekutina vtéká do jícnu a odtud do průdušnice. Z ní steče do průdušek a jimi do plic.

 

Projevy: Hlavním projevem je dušnost a kašel. Pokud se plicní tkáň infikuje, nastoupí k tomu ještě teploty. Projevy mohou být značně dramatické a Mendelsonův syndrom poměrně často končí smrtí postiženého.

 

Prevence: Před operačním zákrokem není od věci podat pacientovi léky snižující kyselost žaludeční šťávy a během operace je ideálním řešením intubace, tj. zavedení trubice do dýchacích cest, která oddělí dýchací soustavu od trávicí trubice. Podobně lze řešit stav při resuscitaci. Nutno poznamenat, že intubace ne vždy dotyčné ochrání.

 

Diagnostika: Stav obvykle vzniká krátkou dobu po resuscitaci či po operaci v celkové anestezii. V krevních náběrech zjistíme výkyvy v krevních plynech (pokles obsahu kyslíku). Poškození plic žaludečním obsahem lze zjistit provedením CT vyšetření hrudníku.

 

Léčba: Jedince s Mendelsonovým syndromem by měl být umístěn na monitorované lůžko na ARO či JIP. Při výrazné respirační nedostatečnosti by měla být provedena intubace a zjištění umělé plicní ventilace (tj. za nemocného dýchá přístroj). Podávají se kortikoidy, které tlumí zánětlivou reakci na chemicky agresivní žaludeční obsah. Kromě toho je nutno podávat antibiotika, která zabrání bakteriální infekci postižené tkáně.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů